Pátek, 12 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Amerika se nachází v předvečer bankovní krize, varuje bývalý představitel MMF: Stovkám věřitelů hrozí pád

Boj americké centrální banky s enormní inflací se zdá být prozatím vyřešen. Podle bývalého představitele MMF však nyní hrozí nebezpečí v podobě další bankovní krize.

Desmond Lachman, který byl zástupcem ředitele v oddělení rozvoje a kontroly politiky Mezinárodního měnového fondu (MMF), v novém blogu pro think-tank veřejné politiky The American Enterprise Institute (AEI) říká, že předseda Fedu Jerome Powell pozval do země bankovní krizi.

Lachman tvrdí, že Fed situaci zhoršuje tím, že drží měnovou politiku napjatou a snižuje likviditu bankám, které jsou již nyní pod tlakem. To podle něj výrazně zvýšilo šance na tvrdé přistání americké ekonomiky a zároveň tlačí věřitele do předvečera nové bankovní krize.

V roce 2021 se Fed rozhodl ignorovat výrazně expanzivní postoj fiskální politiky, když neustále zaplavoval trh likviditou. Čistým výsledkem byl prudký nárůst inflace do června 2022 na více než 9% maximum za několik desetiletí.

Dnes se zdá, že dělá opačnou chybu, když drží měnovou politiku přísnou v předvečer bankovní krize doma a slábnoucí ekonomické situace v zahraničí. Bohužel to zvyšuje riziko tvrdého ekonomického přistání během příštího roku nebo podobného období.

Lachman říká, že jasnou Achillovou patou odvětví jsou nyní komerční nemovitosti, které tvoří hlavní část úvěrových portfolií amerických bank. Tato skutečnost by mohla vyústit v krach zhruba 385 malých a středních bank, uvedl bývalý předtavitel MMF a dodává:

Odhaduje se, že v tomto roce budou splatné půjčky na komerční nemovitosti ve výši více než 900 miliard dolarů. Je těžké předvídat, jak budou tyto půjčky obnoveny bez většího přeplánování. To platí zejména s ohledem na to, o kolik jsou nyní úrokové sazby vyšší, než když byly tyto půjčky původně sjednány.

Vlna nesplácení úvěrů na nemovitosti bude problematická zejména pro regionální banky, které jsou významným zdrojem financí pro malé a střední firmy. Úvěry na komerční nemovitosti tvoří přibližně 18 % celkových úvěrových portfolií těchto bank.

Další:

Trader Peter Brandt zvyšuje svůj target v tomto cyklu na 200 000 USD za Bitcoin, ale nesmí jít pod 50 500 $

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *