Bitcoin, jehož cena v závěru minulého týdne prudce padala, nyní část ztráty smazal a pokračuje do strany. Ztráta přitom v jednu chvíli přesáhla 50 % ceny BTC. K tomu došlo, když v noci na pátek vrcholil jeden z nějvětších mezidenních propadů vůbec. Cena BTC, která se tak na některých burzách dostala pod 4 tisíce dolarů, následně vystoupala nad 5 000 $. Zde se až na pondělní pokus medvědů o pokračování pádu drží od pátku 13. 3. 2020 až dosud.
O tisíc dolarů nahoru během minut po dosažení dna
Uklidnění situace je v pořádku a po tak prudkém pádu se dalo nějaké klidnější období předpokládat. Prudké vytáhnutí nahoru o tisíc dolarů takřka ihned, během pár minut po dosažení aktuálního letošního dna, může svědčit o tom, že za tuto cenu Bitcoin hodně lidí rádo přikoupilo. Kryptokomunita je poměrně dobře informovaná ohledně toho, co kupuje. Je to dáno chrakteristickou povahou těchto trhů a kryptoměn samotných, ale i obecně známými pravidly jako kupuj, když trh krvácí a podobně. Dá se proto předpokládat, že propad řada hodlerů uvítala a přikoupili.
Ačkoli někteří z nás často vzhlížejí k velrybám, faktem je, že když na trhu nebude dost Bitcoinu k uspokojení nakupujících, cena musí jít nahoru. Je to jiná situace, než jakou nyní můžeme sledovat u stříbra, kde padá tržní cena i přesto, že výrobci již zřejmě nižší cenu za fyzický kov neakceptují a nejsou již ochotni za tuto cenu stříbro prodat. Na trhu Bitcoinu, pokud se nebavíme o nějakých separovaných trzích bez přístupu ke světovým burzám, prémium nevzniká.
Za aktuální tržní cenu je ho proto možné skutečně v danou chvíli nakoupit. Platí však, že když se těžařům nevyplatí za tuto cenu prodávat, mohou buď zavřít krám, nebo hodlují a čekají s prodejem na růst, čímž snižují nabídku. Hodně se také v souvislosti s pádem mluví o velrybách, ale pokud na kryptomarketu bude velká poptávka po levném Bitcoinu, která bude cenu tlačit nahoru, měl by Bitcoin prostě růst, ať už se to velrybě líbí, nebo ne.