Proč prodejci stříbra i přes dramatický pokles drží ceny? Někteří dokonce zdražují…

stříbro, stříbrná, mince, silver, unce, oz, investice

Zaznamenali jsme podivnou situaci na maloobchodním trhu se stříbrem. Jak Kryptohodler informoval, po pondělním propadu stříbra o více než dva dolary za unci přišel výprodej. Neproběhl však zdaleka všude. Některé obchody cenu fyzického kovu snížily, jinde však zůstala stejná nebo dokonce mírně stoupla. Bylo to patrné zejména u stříbrných mincí, u slitků pak jen v menší míře.

Vysoké prémium u stříbra

Ptali jsme se e-shopů, co se stalo. Zajímalo nás, zda výpadek dodávek zapřičinilo omezení dopravy spojené s koronavirem a kdy můžeme čekat jejich obnovení. Ze 7 oslovených obchodů nám odpověděly pouze dva. Ekka Gold, Silverum, Bessergold, Zlaté investování a Auportal na otázky Kryptohodlera nereagovaly.

Na otázku, jak moc stoupla poptávka po fyzickém stříbru, uvedl Zlaťák.cz toto:

„U nás si obecně moc nepotrpíme na nějaké statistiky. Navíc záleží k jakému období bychom to srovnávali. Ale zjednodušeně řečeno, na konci minulého roku vládly výkupy, a při vysokých korunových cenách se tolik neprodávalo. Ale situace s koronavirem to úplně obrátila. U zlata je to v posledních několika dnech nárůst zájmu o stovky procent, u stříbra o tisíce.”

Obchod také změnil podmínky. Zatímco dříve platilo, že si zákazníci mohli zafixovat cenu prakticky kdykoliv, nyní už jsou objednávky na čekací listině. Narážíme tu zřejmě na problém s dodavateli stříbra, kteří nemohou nebo nechtějí za současné tržní ceny prodávat. Stříbro nyní balancuje v rozpětí 12 až 13 dolarů za unci. Před necelým týdnem přitom ještě stálo 16,5 USD. To je propad o 22 až 27 %.

Fyzické stříbro je nyní nedostatkové

Numismatika Zlín se zabývá prodejem stříbra jen okrajově. Na otázku, zda za vysokou cenu oproti té tržní a nedostatek stříbra v obchodech může skutečně jen poptávka, uvedli, že si myslí toto:

„…Obtížné je ho [stříbro] sehnat nejen kvuli zvysene poptávce ale take proto, ze obchodníci nejsou ochotni zbozi prodavat za kazdou cenu.”

Také Zlaťák.cz to nepřímo potvrdil.

Ukázalo se, že v momentě skutečné poptávky je hodnota fyzického kovu odlišná od ceny na burze – je zkrátka taková, jakou je někdo ochoten zaplatit za dodání nedostatkového fyzického kovu. Koronavirus, resp. obavy z dopadů opatření v boji proti němu, mají za následek poptávku. Omezení v dopravě sice také trochu situaci komplikují, ale je to minoritní problém, zásobování jako takové zatím omezené není. A navíc obchod s fyzickými komoditami nutně nevyžaduje faktické dokonání přesunu zboží od jednoho článku řetězce k druhému, běžně k dalšímu prodeji stačí, že zboží existuje u dodavatele nebo je na cestě k němu. Ale teď chybí materiál na začátku řetězce, případně za současných okolností (a cen) ho majitelé raději drží než aby ho dodávali na trh za nízké ceny.”

Advertisement

UPDATE: Po publikování článku jsme dostali odpověď také od eshopu AuPortal, který uvádí: Situace je skutečně kritická. Zboží je u dodavatelů nedostupné. Čekáme dodávku již dříve objednaného zboží. Další zboží nelze skoro objednávat..všichni dodavatelé mají vyprodáno…tento stav může trvat i několik měsíců.”

Závěr

Tržní cena sříbra klesla o téměř 30 % za týden. To a také nejistota na trzích zřejmě vede k vysoké poptávce po fyzickém kovu, který investoři nyní velmi vyhledávají. Zdá se však, že za současnou tržní cenu dodavatelé a vlastníci nejsou ochotni dodávat a e-shopy na to reagují buď nesmyslným zdražením stříbra, nebo dočasným vyřazením některých produktů (zejména mincí) z nabídky a dalšími změnami v podobě prodloužení dodací lhůty a podobně. Dokonce i když mají některé produkty skladem, jak poukázal Zlaťák, tak je neprodají dříve, než u dodavatele za danou cenu nasmlouvají / nakoupí stejný objem kovu. V opačném případě totiž obchod riskuje, že v budoucnu už za stejnou cenu nekoupí. Navíc nelze s jistotou předpovídat další vývoj, který bude záležet na situaci na trzích a na tržní ceně investičních kovů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.