Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Proč prodejci stříbra i přes dramatický pokles drží ceny? Někteří dokonce zdražují…

Zaznamenali jsme podivnou situaci na maloobchodním trhu se stříbrem. Jak Kryptohodler informoval, po pondělním propadu stříbra o více než dva dolary za unci přišel výprodej. Neproběhl však zdaleka všude. Některé obchody cenu fyzického kovu snížily, jinde však zůstala stejná nebo dokonce mírně stoupla. Bylo to patrné zejména u stříbrných mincí, u slitků pak jen v menší míře.

Vysoké prémium u stříbra

Ptali jsme se e-shopů, co se stalo. Zajímalo nás, zda výpadek dodávek zapřičinilo omezení dopravy spojené s koronavirem a kdy můžeme čekat jejich obnovení. Ze 7 oslovených obchodů nám odpověděly pouze dva. Ekka Gold, Silverum, Bessergold, Zlaté investování a Auportal na otázky Kryptohodlera nereagovaly.

Na otázku, jak moc stoupla poptávka po fyzickém stříbru, uvedl Zlaťák.cz toto:

„U nás si obecně moc nepotrpíme na nějaké statistiky. Navíc záleží k jakému období bychom to srovnávali. Ale zjednodušeně řečeno, na konci minulého roku vládly výkupy, a při vysokých korunových cenách se tolik neprodávalo. Ale situace s koronavirem to úplně obrátila. U zlata je to v posledních několika dnech nárůst zájmu o stovky procent, u stříbra o tisíce.”

Obchod také změnil podmínky. Zatímco dříve platilo, že si zákazníci mohli zafixovat cenu prakticky kdykoliv, nyní už jsou objednávky na čekací listině. Narážíme tu zřejmě na problém s dodavateli stříbra, kteří nemohou nebo nechtějí za současné tržní ceny prodávat. Stříbro nyní balancuje v rozpětí 12 až 13 dolarů za unci. Před necelým týdnem přitom ještě stálo 16,5 USD. To je propad o 22 až 27 %.

Fyzické stříbro je nyní nedostatkové

Numismatika Zlín se zabývá prodejem stříbra jen okrajově. Na otázku, zda za vysokou cenu oproti té tržní a nedostatek stříbra v obchodech může skutečně jen poptávka, uvedli, že si myslí toto:

„…Obtížné je ho [stříbro] sehnat nejen kvuli zvysene poptávce ale take proto, ze obchodníci nejsou ochotni zbozi prodavat za kazdou cenu.”

Také Zlaťák.cz to nepřímo potvrdil.

Ukázalo se, že v momentě skutečné poptávky je hodnota fyzického kovu odlišná od ceny na burze – je zkrátka taková, jakou je někdo ochoten zaplatit za dodání nedostatkového fyzického kovu. Koronavirus

, resp. obavy z dopadů opatření v boji proti němu, mají za následek poptávku. Omezení v dopravě sice také trochu situaci komplikují, ale je to minoritní problém, zásobování jako takové zatím omezené není. A navíc obchod s fyzickými komoditami nutně nevyžaduje faktické dokonání přesunu zboží od jednoho článku řetězce k druhému, běžně k dalšímu prodeji stačí, že zboží existuje u dodavatele nebo je na cestě k němu. Ale teď chybí materiál na začátku řetězce, případně za současných okolností (a cen) ho majitelé raději drží než aby ho dodávali na trh za nízké ceny.”

UPDATE: Po publikování článku jsme dostali odpověď také od eshopu AuPortal, který uvádí: Situace je skutečně kritická. Zboží je u dodavatelů nedostupné. Čekáme dodávku již dříve objednaného zboží. Další zboží nelze skoro objednávat..všichni dodavatelé mají vyprodáno…tento stav může trvat i několik měsíců.”

Závěr

Tržní cena sříbra klesla o téměř 30 % za týden. To a také nejistota na trzích zřejmě vede k vysoké poptávce po fyzickém kovu, který investoři nyní velmi vyhledávají. Zdá se však, že za současnou tržní cenu dodavatelé a vlastníci nejsou ochotni dodávat a e-shopy na to reagují buď nesmyslným zdražením stříbra, nebo dočasným vyřazením některých produktů (zejména mincí) z nabídky a dalšími změnami v podobě prodloužení dodací lhůty a podobně. Dokonce i když mají některé produkty skladem, jak poukázal Zlaťák, tak je neprodají dříve, než u dodavatele za danou cenu nasmlouvají / nakoupí stejný objem kovu. V opačném případě totiž obchod riskuje, že v budoucnu už za stejnou cenu nekoupí. Navíc nelze s jistotou předpovídat další vývoj, který bude záležet na situaci na trzích a na tržní ceně investičních kovů.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *