
Jamie Dimon naléhá na investory, aby se vyvarovali „falešného pocitu bezpečí,” protože věří, že je v rámci možností, aby americká ekonomika byla v příštím roce svědkem prudkého poklesu.
Generální ředitel JPMorgan říká, že americká ekonomika si letos vede dobře se silnými spotřebitelskými výdaji, nízkou nezaměstnaností a obchodováním na akciovém trhu blízko rekordním maximům, ale investoři by neměi usínat na vavřínech,
Dimon varuje, že síla ekonomiky je většinou tažena fiskálními výdaji, které podle něj nakonec povedou k oživení inflace. Jmenuje také pět protivětrů, které by mohly v roce 2025 způsobit tvrdé přistání.
Snažím se říct, jaký je rozsah možných výsledků? Loni a letos bych upozornil na stejné problémy: obrovské množství fiskálního deficitu, obrovské množství QE (kvantitativní uvolňování). Spousta věcí v budoucnosti je inflačních: zelená ekonomika, opětovná militarizace světa, samozřejmě deficity […] kam až oko dohlédne, a geopolitika.
To vše mě staví na stranu opatrnosti, že se věci nemusí vyvíjet tak dobře, jak lidé očekávají, ale šance na měkké přistání trh tak nějak oceňuje na 70 %. Myslím, že je spíše poloviční.
Jako byznysman se na to všechno snažím být připraven a jen trochu opatrný. Připadá mi to trochu jako 70. léta a upozorňuji spoustu lidí, že v roce 1972 to vypadalo docela růžově. V roce 1973 to růžové nebylo. Nenechte se tedy ukolébat falešným pocitem bezpečí, protože dnešek vypadá dobře a zítřek bude v pořádku.
V roce 1973 vstoupila americká ekonomika do období recese za doprovodu vysoké inflace a vysoké nezaměstnanosti. Ekonomika nevykazovala známky oživení až do roku 1975.