Co je Tether (USDT)

Tether (USDT) je první svého druhu – kryptoměna známá jako stablecoin, speciálně navržená jako most mezi fiat měnou a kryptoměnami.

Tether (USDT)

Tether je první stablecoin a jako takový si klade za cíl udržet svou valuaci stabilní a bez typické volatility kryptoměn.

Stablecoiny jsou navrženy tak, aby byly navázány na danou měnu a Tether je navázán na americký dolar a udržuje poměr 1:1 vůči americkému dolaru, pokud jde o jeho hodnotu.

Veškerý počet jednotek v oběhu by měl být krytý hodnotou rezerv v americkcýh dolarech. Tokeny Tether, které byly vyvinuty kryptoburzou Bitfinex, jsou nativními tokeny sítě Tether Network a obchodují se pod symbolem USDT.

Každý USDT token je vyměnitelný za odpovídající množství amerických dolarů držených společností Tether Limited.

 

Co je to? | Fiat peníze – Co dává bankovkám hodnotu

 

Stabilní hodnota je udržována pomocí rezerv a botů. Ty nakupují a prodávají, kdykoli jeho hodnota kolísá.

Zajímavosí je, že Tether byl dříve známý jako Realcoin a pod tímto názvem byl v roce 2014 spuštěn na bitcoinovém blockchainu prostřednictvím protokolu Omni Layer.

V současnosti tokeny USDT leží na několika různých blockchainech. Vzhledem k tomu se při převodu ujistěte, že ho převádíte na správné síti, jinak o své prostředky můžete přijít.

Největší podíly USDT jsou na Tronu a Ethereu, jak ukazuje následující graf.

 

Stojí za ním společnost Tether Limited, vlastněná společností Bitfinex se sídlem v Hong Kongu, která vznikla spojením sil startupu Realcoin a kryptoměnové burzy Bitfinex. Spoluzaložili ji Brock Pierce, ředitel Bitcoin Foundation, Reeve Collins a Craig Sellars. 

USDT je jednou z nejstarších kryproměn a dosud je největším stablecoinem s kapitalizací cca 68 miliard dolarů (leden 2023). V souvislosti s Tetherem jsou však také obavy, někdy nazývané jeko Tether FUD, které se rozšířily zejména poté, co došlo ke změně následující věty v bílé knize Tetheru:

Každá jednotka tetheru uvolněná do oběhu je zajištěna v poměru 1:1 (tj. jeden USDT je jeden USD) odpovídající jednotkou fiat měny drženou v depozitáři společností Tether Limited se sídlem v Hongkongu.

Společnost Tether se od tohoto principu částečně odklonila, když připustila, že USDT může být kryto také určitými hotovostními ekvivalenty, aktivy a pohledávkami.

Pro uživatele kryptoměn je USDT a stablecoiny obecně prostředkem k usnadnění obchodování na centralizovaných a decentralizovaných kryptoburzách. Mohou také držet digitální aktivum stabilitou podobné fiat měně

Advertisement
, což může poskytnout únik při očekávání propadů, ačkoli také není zcela bez rizika.

Závěr

Tether (USDT) je stablecoin navázaný na USD a krytý rezervami, které by měly odrážet množství jednotek v oběhu. Stojí za ním centralizovaný subjekt – společnost Tether Limited vlastněná kryptoburzou Bitfinex.

 

Varování: Všechna historická data jsou za náma a jejich podobnost s budoucností je nepravděpodobná. Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty, proto by je nikdo neměl neuváženě kupovat ani používat. Vstupem na web Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!
Registrací na Coinbase přes tento odkaz získáte bonus 10 USD za Váš první nákup kryptoměn na největší americké kryptoburze. Více informací a návod najdete zde.
Zaregistrujte se na Binance přes tento odkaz a získáte 10% slevu na poplatcích. Pro více informací o největší altcoinové burze na světě navštivte náš návod.
Leave a Comment

This website uses cookies.

Read More
 

Provozovatelem webu je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku. Informace o provozovateli. Návštěvou stránky Kryptohodler výslovně souhlasíte s podmínkami - více zde.

info@kryptohodler.cz