Pondělí, 20 lednaVítejte na hodlerském webu!

Donald Trump: Rouška není pro mě, nosit ji nebudu

Počet potvrzených případů koronavirem nakažených lidí ve Spojených státech se rychle přiblížil 300 tisícům, což je více než 2x tolik co v Itálii a více než trojnásobek nakažených obyvatel oproti Číně. Ještě před 2 týdny byste přitom na roušku v ulicích sotva narazili. Skoro nikdo je nenosil. Ovšem dokonce i nyní byste zde s rouškou patřili k menšině. Každý stát však má vlastní politiku nastavenou trochu jinak a již dříve tak vyzvaly k nošení roušek státy jako Los Angeles nebo v New York. Nyní se konečně přidala i federální vláda, ovšem žádné velké opatření se nechystá. Jak zdůranil prezident USA Donald Trump, rouška není povinná.

Proč nosíme roušky?

Jak asi víte, princip roušky narozdíl od respirátoru není v tom, že má ochránit toho, kdo ji nosí. Rouška, byť ne zcela 100%, ale přece jen brání tomu, aby již nakažený, který ještě ani nemusí pociťovat příznaky nemoci, nakazil další lidi. Aby rouška měla efekt na tlumení šíření nemoci, musí ji tedy nosit všichni, kteří mohli přijít do kontaktu s někým nakaženým. Vzhledem k dlouhé inkubační době, která se odhaduje v rozmezí 7 až 14 dní, může i zdánlivě zdravý člověk nemoc šířit. Když nosíte roušku, chránite tím tedy především okolí před sebou a na oplátku byste asi byli rádi, kdyby ostatní udělali totéž pro vás. „Já chráním tebe, ty chráníš mě.” Na této logice stojí opodstatnění pro vládní nařízení nošení jakýchkoli šál, šátků, roušek nebo čehokoli, čím si lidé nyní v mnoha zemích světa povinně kryjí oblast úst a nosu ve veřejném prostoru.

Tip: Odvrácená strana boje proti COVID-19: Vypnou vlády špehovací systémy až skončí pandemie?

USA má nejvíce nakažených COVID-19, ale rouška je stále dobrovolná

Vláda USA však toto opatření svým občanům pouze doporučila. Trump doporučení navíc osobně okomentoval tak, že se jím řídit nebude. Hlava Spojených států uvedla: „Je to dobrovolné. Myslím, že já to dělat nebudu. Nechci to nosit. Je to doporučení a já se cítím dobře. Myslím, že nosit roušku za tím krásným, mohutným stolem v Oválné pracovně by bylo přehnané. Aby to měli prezidenti, premiéři, diktátoři, králové, královny… Nevím, to nějak není pro mě.“ S demotivujícím prohlášením přišla také imunoložka z koronavirového komanda Bílého domu. Deborah Birxová Američanům řekla:

„Můžete tím chránit ostatní. Ale nepodléhejte falešnému pocitu bezpečí, že s rouškou se nemůžete nakazit. Z toho máme strach a proto je kolem roušek tolik debat. Nechceme, aby to vypadalo, že vás rouška ochrání stejně jako to, že budete dodržovat dvoumetrový odstup od ostatních lidí, ustavičně si mýt ruce a že budete vědět, na co saháte.“

Také Středisko pro kontrolu chorob do pátku opakovalo vyzvu, aby zdraví lidé roušku nenosili. Ta by totiž zjednodušeně řečeno měla být jen pro nakažené. Nyní pod vlivem skutečnosti, že tato taktika asi nebyla tím nejšťastnějším rozhodnutím, váhavě otočili. Hlavní vzkaz však nadále zní, že se lidé na zakrývání obličeje nemají moc spoléhat. Problémem je, že roušek je v zemi nedostatek…

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *