Pondělí, 24 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Finance | Dovolená na Dluh? Výborná Cesta do Dluhové Pasti!

Blíží se čas dovolených. Je to radostná doba pro naše děti, které začínají odpočítávat. Letní čas nabízí mnoho možností, ale také úskalí. Lidé se začínají chystat na různé výlety a častým tématem hovorů je dovolená do zahraničí. Někteří podléhají tlaku okolí a rádi by se také pochlubili kolegům a známým, že jedou někam k moři.

Finance vs. každoroční dovolená

Pokud jste si během roku dokázali naspořit na dovolenou, je to fajn. Hodně bohatých lidí říká, že nejdůležitější nejsou věci, ale zážitky. Na dovolené si můžete užít zaslouženou chvíli odpočinku, po celoroční práci. Mám dojem, že většina lidí to tak má. A to samozřejmě ví i banky, které vám právě v tento čas mohou nabídnout úvěr.

Tak jako Vánoce, i letní dovolená stojí peníze. Běžný člověk často celý rok pracuje, aby si tyhle chvíle vůbec mohl dopřát. Podle mě to není ideální, hnát se celý týden za vidinou víkendu, celý rok za dovolenou a celý život za důchodem. Horší je, když ani to nestačí a vaše finance stále nejsou ok.

Nebezpečí dluhové pasti

Nevím, jak je to dnes, ale když jsem byl na ZŠ, nikdo nás neučil, že si nemáme brát půjčku na spotřebu. Půjčka by měla sloužit pouze na dlouhodobé výdaje, jako je např. oprava auta, nákup porouchaného topení, nebo třeba nová střecha. I v těchto případech je samozřejmě vždy lepší využít rezervu, pokud ji máte.

Úvěr by nikdy neměl sloužit na spotřebu, tedy na jednorázové nákupy, jako je např. i dovolená. Tyto věci spotřebujete a jsou pryč, ale dluh vám zůstane. Pokud si letos půjčíte na dovolenou, je možné, že díky splácení nebudete schopni naspořit na dovolenou příští rok a dostáváte se do začarovaného kruhu.

Odtud už je to jen krůček do dluhové pasti. Nastane třeba nečekaná situace, začne vám zatékat střechou, krize vás připraví o práci, nebo to prostě jen přeženete s půjčkami… Proto bych si dovolil vám v tento čas doporučit, abyste zvážili krásnou klidnou dovolenou tady u nás. Abyste zvážili i možnost, že nemusíte dělat dojem na lidi v práci a další známé. Že se nemusíte chlubit, pokud na to ještě nemáte.

Bohatý táta

Kiyosakiho knihu Bohatý táta, chudý táta by měly číst děti ve škole. Klidně třeba místo Babičky, která je sice “krásně staročeská” a Barunka je jistě hodné děvče, no v dnešní době je bohužel i malé dítě mnohem více ve světě dospělých, než celá knihovna Babiček. A svět dospělých, do kterého se děti stále časněji ženou, skýtá také mnohé pasti, do kterých se často pochytají i dospělí.

Na bohatém tátovi, jak ho ve své knize líčí Kiyosaki, mě zaujala celá řada věcí. Jednou z nich je jeho nenápadnost. Do poslední chvíle nikdo z jeho spolupracovníků nevěděl, že něco vlastní. Skutečně chytří lidé se neženou do drahého velkého domu, nekupují sporťák a nejezdí na drahou dovolenou, když na to ještě nemají.

Já to cítím podobně. Není pro mě důležité, jestli navenek působím bohatě. Nechci se předvádět a chlubit. To mě nezajímá. Zajímá mě finanční svoboda a až jí dosáhnu, můžete se těšit na knihu. Je to jen můj názor a vy si samozřejmě dělejte co sami uznáte za vhodné. Já se přikláním k mottu youtubera Josefa Hoanga: „neutrácej, investuj.”

Závěr – dovolená

Začíná léto a lidé se pomalu chystají na dovolenou. Řada z nich řeší dilema, zda někam jet a zadlužit se, nebo zůstat doma. Pokud by dovolená měla znamenat, že budete třeba až do příštího léta splácet, stojí za zvážení, zda to skutečně stojí za to. Já často píšu o bohatství, ale pro řadu lidí je to mnohdy jen o tom, jak nebýt chudý. Nechytněte se do dluhové pasti!

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *