Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Hamás nezískal miliony prostřednictvím kryptoměn! Citovaný poskytovatel dat tvrdí, že to bylo špatně vyloženo

Pozdvižení bylo údajně bezdůvodné.. Neexistuje žádný důkaz pro něco jiného než „malé“ množství digitálních aktiv, které se dostaly do rukou teroristů, uvádí datová firma Elliptic.

Teroristický útok hnutí Hamás byl některými politiky ve Washingtonu důvodem pro novou vlnu anti-krypto nálad a výzev k jejich potlačení. Zprávy, které se objevily v médiích, spojovaly teroristickou skupinu s desítkami milionů darů v kryptoměnách.

Novinář Ian Talley byl jedním z autorů článku Journal z 10. října, ve kterém bylo uvedeno, že více než 90 milionů dolarů v kryptoměnách šlo teroristickým skupinám, přičemž jako zdroj uváděl data společnosti Elliptic.

Tato data však byla podle citované blockchainové analytické firmy špatně interpretována a značně přehnaná. V blogovém příspěvku tento týden Elliptic uvedl, že ačkoli Hamás začal experimentovat se získáváním finančních prostředků z digitálních aktiv, vybrané částky zůstávají ve srovnání s jinými zdroji financování nízké.

Podle nového vývoje to vypadá, že celé pozdvižené v americkém Kongresu o využívání kryptoměn teroristy stálo na novinářské kachně. Data platformy sice citovaly vysoké částky v kryptoměnách, ty však podle všeho nezahrnují jen kryptoměny teroristů, ale také ty v peněženkách brokerů.

Elliptic doplnil kontext, kde mimo jiné uvádí:

Hamás poprvé začal žádat o dary bitcoinů v roce 2019, přičemž dary vyvrcholily květnu 2021 během vypuknutí násilí v regionu. V dubnu 2023 však Hamás pozastavil veškerou kryptofundraisingovou činnost zaměřenou na veřejnost s odkazem na „obavu o bezpečnost dárců.”

Skupina dodala, že zaznamenala „zesílení nepřátelského úsilí amerických donucovacích orgánů proti každému, kdo se s naží podporovat odpor prostřednictvím této měny.” Stalo se tak po operacích s cílem zabavit kryptopeněženky používané k praní darů, identifikaci dárců a uzavření webové stránky pro získávání finančních prostředků. Dříve, v roce 2021, začal izraelský Národní úřad pro boj proti financování teroru (NBCTF) vydávat příkazy k zabavení kryptopeněženek s vazbami na Hamás a spolupracoval s burzami na zmrazení účtů.

To ilustruje slabost kryptoměn jako nástroje pro získávání finančních prostředků na terorismus. Transparentnost blockchainu umožňuje sledovat nezákonné finanční prostředky a v některých případech je propojit s identitami v reálném světě. Kromě toho uživatelé kryptoměn obvykle využívají centralizované služby, jako jsou burzy nebo stablecoiny. Tyto služby reagují na žádosti orgánů činných v trestním řízení o zmrazení prostředků pomocí odkazů na nezákonnou činnost, nebo tak činí proaktivně samy na základě poznatků z analýzy blockchainu.

…Od útoků Hamásu ze 7. října je nejprominentnější tamní veřejná krypto fundraisingová kampaň provozována Gaza Now, zpravodajskou organizací pro Hamás. Od 7. října však bylo darováno pouze 21 000 $ v kryptoměně a díky úsilí kryptopodnikatelů a výzkumníků byla velká část zmražena – což brání Gaza Now využít tyto prostředky. 9. října Gaza Now poslala kolem 2 000 $ z darované kryptoměny na burzu, pravděpodobně k výplatě, kde byla okamžitě zmrazena. Navíc kolem 9 000 dolarů v darech stablecoinů bylo zmrazeno společností Tether, vydavatelem stablecoinů.

Naproti tomu kryptofundraising na humanitární účely v Izraeli vzkvétá. Například společnost Crypto Aid Israel obdržela do 19. října více než 185 000 dolarů v krypto darech na podporu těch, kterých se útoky dotkly.

Během posledních dvou týdnů politici a novináři vykreslovali veřejné kryptofinancování jako významný zdroj finančních prostředků pro Hamás a další teroristické skupiny, ale data to prostě nepodporují. Žádná veřejná kampaň zaměřená na shromažďování kryptoměnových prostředků ze strany teroristické skupiny nezískala významné množství darů ve srovnání s jinými zdroji financování.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *