Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Hardwarová peněženka Ledger zavádí cloudový nástroj pro obnovu seedů 3 strany, který „není jako KYC”

Výrobce hardwarových peněženek pro kryptoměny Ledger oznamuje spuštění služby, která uživateli v případě ztráty pomůže získat zpět privátní klíče ke svým bitconům a altcoinům.

Ledger zdůraznil, že kontroly ID požadované pro jeho nástroj pro obnovu soukromého klíče nejsou jako kontroly KYC, protože vyžadují mnohem méně informací. Nástroj poskytovatele Coincover společnost Ledger zavádí navzdory ostré kritice komunity.

Ledger Recover, služba obnovy seedu pro hardwarovou peněženku Ledger založená na ID, byla spuštěna 24. října. Vydání přichází ve spojení s tím, že pro ni Ledger dodá open-source kód na GitHubu.

Uživatelé peněženky Recover nezískají automaticky, jedná se totiž o placenou předplatitelskou službou. Podle příspěvků na sociálních sítích bude služba Ledger Recovery k dispozici za 9,99 dolarů měsíčně, tedy asi 2 800 Kč ročně. Že jde o volitelnou službu zdůraznil technologický ředitel Ledger Charles Guillemet a dodal:

Je pro ty, kteří chtějí vylepšenou vrstvu odolnosti… Pokud službu nechcete využívat, nic se neděje – bude vždy 100% volitelná. Účet Ledger můžete jednoduše používat i nadále jako dosud – nic se nezmění.

Úschova 24slovných frází, známých jako seed či Secret Recovery Phrase (SRP), je kompatibilní s Ledger Nano X, přičemž integrace Ledger Stax a Ledger Nano S Plus má dorazit v blízké budoucnosti. Řešení naopak není kompatibilní s modelem Ledger Nano S.

Uživatelé budou muset kromě svěření svých seedů třetí straně navíc projít určitým procesem ověření identity. Zpočátku je Recover dostupný pro držitele pasů nebo průkazů totožnosti ve Spojených státech, Kanadě, Spojeném království a Evropské unii. Na rozdíl od KYC společnost říká, že stačí jeden dokument totožnosti.

Budeme pokrývat více zemí a přidáme podporu pro více dokumentů, dodala společnost.

Zavedení Ledger Recover přichází s odkladem několika měsíců poté, co Ledger v květnu 2023 pozastavil službu obnovy v reakci na odpor komunity. Firma tehdy slíbila, že službu spustí až jako open source. Přesto jde o kontroverzní krok, který může odradit řadu uživatelů z důvodu obav o bezpečnost svých kryptoměn a citlivých osobních údajů.

Seed je základní záloha přístupu ke všem privátním klíčům peněženky a jako takový je vysoce citlivý. Jeho ztráta znamená ztrátu celého portfolia na peněžence a ztráta osobních údajů pak může představovat ohrožení bezpečosti nejen kryptoměn, ale i samotných uživatelů. Svěřovat třetí straně tyto údaje si tak dobře promyslete.

Ledger již dříve zaznamenal únik uživatelských údajů, kterým poté na e-mailové adresy přišla záplava phishingových kampaní a dalších podvodů. Český výrobce Trezor v polovině měsíce začal nabízet vlastní (také relativně drahý, ale fyzický) nástroj pro samostatnou obnovu seedů, který nazval Trezor Keep Metal.

Ztráta soukromých klíčů pro uživatele může znamenat značnou finanční škodu, nebo dokonce celoživotních úspor, a není divu, že se výrobci předhánějí, aby nabídli řešení. Pokud se vám však nechce riskovat kompromiování svých údajů nebo platit několik tisíc korun za kovové obnovy seedu, které nabízí celá řada výrobců, nevěšte hlavu.

Velmi dobrou službu pro obnovu peněženky hodlerům může udělat obyčejná nerezová destička a sada razítek do kovu za pár stovek korun, či dobře uschovaná papírová karta. Jen je třeba myslet na to, že každé řešení má své přednosti a slabiny a podle toho je třeba vybírat.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *