Pátek, 14 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Internet blockchainů: Co je Cosmos (ATOM)

Kryptoměna Cosmos patří do altcoinů, které umožňují budování decentralizovaných aplikací – tzv. smart kontrakt platforem. Tím se řadí do skupiny konkurentů Etherea. Pojdme se podívat, co to je, jak ATOM funguje a jak využít jeho možnosti v praxi.

Co je Cosmos (ATOM)

Jedná se o do jisté míry opomíjený altcoin, který stále není považován za jeden z hlavních konkurenčních projektů pro Ethereum. Přitom je to velmi zajímavá krtyptoměna, která by mohla v budoucnosti zaznamenat úspěch, ačkoli nemá silný marketing jako jiné projekty.

Cosmos má zkratku ATOM a je to decentralizovaná síť nezávislých paralelních blockchainů, z nichž každý je založen na tzv. BFT (Byzantine Fault Tolerance) konsensu. Používá algoritmus (delegated-)proof-of-stake (PoS) a můžete ho tedy stakovat. Odměna přitom není vůbec špatná a pohybuje se aktuálně kolem 14,6 % ročně, jak uvádí Stakingrewards.  K pasivnímu příjmu stačí uzamknout mince ATOM a zvolit si validátora na kterého delegujete.

To můžete udělat třeba v peněžence Keplr, která podobně jako Metamask u ETH umožní také návštěvu decentralizovaných burz a jiných aplikací a poslouží vám také pro další kryptoměny v ekosystému Cosmos. Pro dodatečné zabezpečení pak umožňuje propojení s HW peněženkou Ledger Nano S/X.

SDK

Nebudeme příliš zacházet do technických detailů, ale přece jen si objasněme pojem Cosmos SDK. Řeč je o open-source rámci, na kterém se mohou stavět blockchainy. Projekty vybudované na SDK mohou fungovat buď na algoritmu PoS (proof-of-stake), nebo PoA (proof-of-authority). Používá programovací jazyk Golang a jednotlivé blockchainy jsou interoperabilní.

IBC a Cosmos HUB

Cosmos je interoperabilní a pro uživatele je skutečný zážitek, když si třeba na blockchainu decentralizované burzy Osmosis koupíte za své atomy nějaký další propojený altcoin v ekosystému a prakticky instantně a s velmi nízkými poplatky si ho pošlete do peněženky Keplr na odpovídajícím blockchainu.

Cosmos Hub je primární blockchain Cosmos, který propojuje další přizpůsobené blockchainy známé jako Zóny. K tomu slouží sledování stavu každé zóny prostřednictvím komunikačního protokolu Inter-Blockchain Communication (IBC).

Jak už bylo naznačeno, projekty zde nefungují jak to známe z Etherea nebo Cardnana, tedy jako tokeny posazené na síti platformy, ale mají vlastní blockchainy (zóny). A vy si je přesto můžete v rámci jedné DeX libovolně směnit mezi sebou. Je to velmi přívětivé a v jistém smyslu vám to poskytne zážitek, který je zatím v kryptosvětě spíše ojedinělý. Kde?

Osmosis

Pokud vás ATOM zajímá, určitě navštivte také Osmosis. Vyzkoušíte si výše zmíněné možnosti, objevíte další tokeny v rámci Cosmos HUB a dokonce můžete získat poměrně lukrativní výnosy. Decentralizovaná burza Osmosis má v současnosti téměř nulové poplatky a přitom nabízí velmi zajímavé odměny pro poskytovatele likvidity. Prostředí je velmi povedené a uživatelsky přívětivé.

Odměny za staking mají dvě části – základní a externí. Druhá zmíněná je něco jako airdrop, poskytuje ji daný projekt namísto burzy a je časově omezená. Při poskytování likvidity začněte s menším kapitálem a nemějte příliš “velké oči”. I zde existují rizika, a to např. v podobě tzv. impermanent loss (což způsobuje pokles jedné, ale i obou kryptoměn v páru). Odměny dosahují i více než 200 % ročně – viz. Dexmos.

Závěr

Cosmos je jedním z nejlepších kryptoměn zaměřených na interoperabilitu a smart kontrakty. Tým Tenderminut vyvinul Cosmos jako první aplikaci svého Tendermint Core. Tendermint může použít prakticky každý a projekty jako Crypto.com či Binance smart chain stojí na stejných základech. Mezi přední vývojaře Cosmosu patří Joe Kwon a Ethan Buchman.

ATOM určitě stojí za prozkoumání a vyzkoušení jeho různých možností. Ty by se přitom měly v budoucnosti rozšiřovat. Za nás jde v současnosti o jeden z nejzajímavějších altcoinů v první stovce na kryptotrhu.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *