Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

IOTA Představuje Coordicide | Centralizovaný Koordinátor Bude Konečně Odstraněn

IOTA nabízí témata, jako je sdílená ekonomika, vlastnictví dat a náraz na limity jejich přenosu v rámci centralizace. V článku si také projdeme základy IoT, co je Tangle, jaký je rozdíl mezi blockchainem a DLT a samozřejmě představíme Coordicide, tedy horkou novinku, která může kryptoměnu IOTA (MIOTA) posunot hodně nahoru.

Internet věcí

IOTA je jednou z předních kryptoměn pro IoT. Odhaduje se, že počet připojených zařízení dosáhne do roku 2025 úrovně 75 miliard. Globální datová potrubí se s nárůstem dat stanou přetíženými. IOTA věří, že v tomto ohledu centralizované prostředí narazí na své limity. I proto vyvíjejí svůj projekt a dnes přichází s velkou novinkou – IOTA Coordicide.

Sdílená ekonomika

Sdílená ekonomika představuje velmi zajímavou vizi budoucnosti, odpovídající mimochodem některým ideálům Jacque Fresca, což byl velmi zajímavý pán, který je již bohužel po smrti. Nicméně na téměř stoletého staříka měl před smrtí velmi futuristické vize. Řadu věcí, které vlastníte, ve skutečnosti většinu času nepoužíváte.

V éře internetu věcí bude vše pronajímatelné. S posunem výroby směrem k trhu, kde spotřebitelé platí za užívání, spíše než za vlastnictví, dochází ke stimulaci výrobců k tomu, aby vyráběli kvalitní výrobky, které dlouho vydrží a jsou snadno recyklovatelné a upgradovatelné, resp. opravitelné. To je ekologické a velmi efektivní a povede to k úplně jiné ekonomice, než máme dnes…

Vlastnictví dat

Svým pohybem a konzumací obsahu na internetu určitá data také produkujete, a to prakticky neustále. Jsou to cenné informace o tom, jak se chováte, jaké stránky navštěvujete, co hledáte, atd. Tato data mají velkou cenu a jejich celkové množství je astronomické. Slouží např. k cílené reklamě na soc. sítích.

V budoucnosti bychom svá data mohli vlastnit. IOTA již dříve představila model, kdy budeme svá data nejen mít, ale můžeme je také komukoli sami prodat, podle svého uvážení.

Centralizovaný koordinátor bude nahrazen řešením IOTA Coordicide

Od začátku měla IOTA koordinátora, který měl dočasně řešit bezpečnost transakcí a zamezení tzv. double spendingu (dvojí útrata). „Pracujeme na odstranění koordinátora od založení IOTA. Nyní s vyspělostí a růstem protokolu a kvalitou našeho výzkumného týmu tento slib plníme,“ řekl David Sønstebø, spoluzakladatel Nadace IOTA.

IOTA Tangle

IOTA Tangle je inovativní typ technologie distribuované účetní knihy (distributed ledger technology – DLT), který je navržený speciálně pro prostředí Internetu věcí (IoT). IOTA tedy nemá blockchain, ale jiný typ DLT, a to Tangle.

Rozdíl mezi blockchainem a DLT

Rozdíl mezi pojmy blockchain a DLT je, že blockchain je pouze jedním z možných typů distribuované knihy. Blockchain je specifický druh DLT, který má právě tu specifickou vlastnost, že se dělí do jednotlivých bloků a ty jsou spojeny do řetězce bloků – blockchainu.

Zpět k Tangle

Mohou však existovat i jiné DLT než blockchain. No a právě jedním takovým typem je IOTA Tangle. To si lze přeložit i představit jako spleť. Jednou z nejlepších věcí na Tangle je, že umožňuje fungování sítě bez transakčních poplatků. Poplatky jsou nulové, což právě mimo jiné umožní komunikaci spotřebičů pomocí mikrotransakcí.

No pravda je, že jsou zde ze stejného důvodu obavy o bezpečnost a odolnost proti spamu. Jde vlastně o to, jak zajistit, aby tato technologie měla rychlé a bezplatné transakce při zajištění bezpečnosti, škálovatelnosti a decentralizace.

TIP redakce: Mezinárodní Finanční Komando FAFT a Zákony, Které Zničí Bitcoin

IOTA Coordicide

A konečně, IOTA přichází s řešením, jak odstranit centralizovaného delegáta a tím decentralizovat síť. Tím řešením má být tzv. Coordicide. Vlastní řešení je samo o sobě modulární, což znamená, že uživatelé budou mít maximální svobodu přizpůsobit systém svým individuálním potřebám.

Jak nadace IOTA uvádí v tiskové zprávě:

„Coordicide je modulární systém, který zvyšuje flexibilitu ve všech aspektech protokolu IOTA. To přináší výhody zvýšené škálovatelnosti, rychlejší konečnosti transakcí a snadnější údržby uzlů, jakož i různých případů nových použití. Datové streamovací služby a další aplikace v reálném čase se s IOTA stávají skutečnou možností.”

IOTA vypadá skutečně velmi zajímavě a nadějně, co říkáte?

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, dále třeba na Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Video

A níže si, jak už je na webu KryptoHodler.cz (nebo li Hodler) častým zvykem, můžete k tématu pustit video. Chtěli bychom vám nabídnout část videa youtubera Tomáše z kanálu Crypto Invest – Cesta k Bohatstvu. No bohužel, youtube mu začalo mazat videa, přičemž mu ani nedali vědět, co přesně porušil, takže video bohužel momentálně není k dispozici. Ale máme pro vás alespoň krásné a velmi názorné video od IOTY, ilustrující Coordicide.

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, dále třeba na Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Zdroje:
https://blog.iota.org/
https://coordicide.iota.org/
https://www.businesswire.com/
https://www.iota.org/
https://www.youtube.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *