Úterý, 28 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ještě pět, ještě pět a ani jeden krok zpět: Salvadorský pro-bitcoinový prezident Nayib Bukele kandiduje podruhé

Přiblížily se volby a současný prezident Salvadoru Bukele zahájil svou kandidaturu na další období v roli hlavy státu. Hlasovat se bude v únoru 2024.

Bitcoin se během jeho vlády stal zákonným platidlem Salvadoru. – Nayib Bukele právě podal papíry ke své kandidatuře, čímž oficiálně zahájil svou kandidaturu do druhého volebního období ve funkci. K urnám se lidé dostaví, aby rozhodli o své budoucí hlavě státu, 4. února 2024.

Bukeleho vláda také zavedla další technologicky přátelské politiky zaměřené na posílení ekonomiky země, jako je odstranění všech daní z technologických inovací. Gabor Gurbacs, strategický poradce společnosti VanEck, nedávno řekl, že Salvador má potenciál stát se „Singapurem Ameriky.“

V projevu před tisíci Salvadoranů uvedl:

Ještě pět, ještě pět a ani jeden krok zpět. Potřebujeme 5 let, abychom pokračovali ve zlepšování naší země.

Bukele se dostal k moci v roce 2019, když jeho politická strana Neuva (New) Ideas prolomila tři desetiletí dominance dvou stran mezi nacionalistickou republikánskou aliancí a Frontou národního osvobození Farabunda Martího (FMNLB).

Podle novinářů se Bukele těší velké popularitě. Jak uvádí agentura Reuters, která odkazovala na studii salvadorské univerzity, podporuje New Ideas 70 % hlasujících obyvatel Salvadoru. Průzkum také uvádí, že Bukeleho největší konkurent získal pouze 4 % z celkového počtu hlasů.

Navzdory popularitě mezi místním obyvatelstvem však kritici, jako je salvadorský právník Alfonso Fajardo, tvrdí, že ústava země zakazuje Bukelemu usilovat o druhý po sobě jdoucí mandát. V září 2021 však Salvadorský nejvyšší soud rozhodl, že prezidenti mohou kandidovat v po sobě jdoucích volbách.

Velká část Bukeleho popularity údajně plyne z jeho tvrdého zásahu proti nadnárodnímu gangu MS-13. Díky tomu Salvador, který měl před 6 lety největší počet vražd na světě, snížil svou míru vražd o ohromujících 92,6 %. Poté, co tento údaj klesl z maxima 106 na 100 000 obyvatel v roce 2015 na 7,8 v roce 2022, se nyní země může pochlubit jednou z nejnižších kriminalit v Latinské Americe.

Pokud jde o kritiku politika, pravidelně se objevují spekulace o jeho diktátorství a podobně. Organizace spojených národů a další kritici pak tvrdí, že Salvador porušil zákony o lidských právech tím, že uvěznil 65 000 lidí, aniž by jim poskytl zákonná práva na obranu.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *