Německo právě uzavřelo hned 47 údajně „kriminálních obchodních platforem” pro kryptoměny na základě obvinění, že vědomě umožnily rozkvět „podzemní ekonomiky“ pro kyberzločince. Níže vám nabízíme náš komentář k události.
Nejprve co víme. – Tyto kryptoburzy podle německých úřadů vědomě poskytovaly služby zločincům. Německý federální úřad kriminální policie, frankfurtská hlavní prokuratura a zemský úřad pro boj s kyberkriminalitou v prohlášení z 19. září uvádí:
Úmyslně tají původ trestně získaných finančních prostředků ve velkém měřítku prostřednictvím nedostatečné implementace právních požadavků na boj proti praní špinavých peněz (tzv. princip know – your – customer [KYC]).
Konkrétně směnárenské služby umožňovaly směnárenské transakce bez nutnosti procházet registračním procesem a bez kontroly dokladu totožnosti.
Mezi uživatele zavřených kryptoburz údajně patří ransomware, provozovatelé botnetů a obchodníci na dark webu, kteří využívají služby k převodu peněz získaných kriminálními prostředky do „pravidelného měnového cyklu.“
Úřady na webových stránkách bývalých platforem pro směnu krypta zveřejnily tento text:
Našli jsme jejich servery a zabavili je – vývojové servery, produkční servery, záložní servery. Máme jejich data – a proto máme vaše data. Transakce, registrační údaje, IP adresy. Naše pátrání po stopách začíná. Brzy se uvidíme.
V tuto chvíli není jasné, do jaké míry jsou tato obvinění pravdivá, protože zatím neproběhl žádný soud. Nevíme také, jak velkou část transakcí téměř 50 obchodních míst tamní úřady považují za problémovou.
Celá věc se jeví poměrně nešťastně komunikovaná, protože úřady svým vzkazem veřejně namířeným proti uživatelům platforem, o kterých v zásadě víme jen to, že nabízely směnu krypta komukoli, ať už záměrně či nikoli vyvolávají do určité míry dojem, že všichni uživatelé uzavřených kryptoburz mohou být na základě své touhy po anonymitě chápáni jako pachatelé trestné činnosti, což může být zavádějící.
Například Xchange.cash, jedna ze zablokovaných kryptoburz, byla aktivní od roku 2012 a údajně umožnila téměř 1,3 milionu transakcí pro 410 000 uživatelů. Nezdá být příliš pravděpodobné, že by šlo o samé podvodníky a zločince.
Německé orgány navíc své hrozby podvodníkům a hackerům samy částečně popřely, když k záležitosti uvedly:
Vzhledem k tomu, že kyberzločinci často pobývají v zahraničí a jsou některými zeměmi tolerováni nebo dokonce chráněni, zůstávají pro německé orgány činné v trestním řízení často nedostupní.
Podvody a další pokusy o krádeže představují pro uživatele kryptoměn vážný a chronicky neřešený problém. V podstatě jedinou odpovědí úřadů dosud zůstává požadavek na ofocení osobních dokumentů a dalších citlivých údajů (tzv. KYC), před kterým v minulosti lidé citlivější na soukromí utíkali právě na různé platformy, které dříve mnohem častěji fungovaly bez KYC, protože se toto pravidlo ještě tolik nevymáhalo.
Mnoho investorů dosud hledá cesty, jak zůstat anonymní, protože úřadům příliš nedůvěřují a řekněme si na rovinu, že podobné výroky házající potenciálně všechny do jednoho pytle na důvěře nepřidají.
Kontroverzní se jeví, že mnohým z takových potenciálně nevinných uživatelů nyní může připadat, že jim Německo nyní vlastně vzkázalo, že si pro ně jde, zatímco jedním dechem dodává, že na skutečné podvodníky pravděpodobně svými chapadly nedosáhne, protože jsou daleko.
Absence KYC na obchodní platformě je dnes úřady nezřídka veřejnosti předkládána jako de facto důkaz o nekalé činnosti zahrnující praní peněz. To může být v některých případech zavádějící a vyvolat na první pohled u osob neznalých problematiky dojem, že je krypto nezákonné, jeho uživatelé jsou zločinci, soukromí znamená podvod a anonymita zločin. Tak to být může a nemusí.
Ve skutečnosti jsou však běžní kryptoinvestoři naopak častými obětmi zločinců, na které jsou úřady zatím navzdory KYC bohužel leckdy krátké. Není asi ani třeba dodávat, že únik fotek občanky a řidičáku z databází kryptoburz a jejich zveřejnění a zneužití hackery na náladě také nikomu nepřidá.
Ačkoli našim cílem v žádném případě není hájit porušování zákonů vyžadujících KYC, tvrdé postihy tvůrců kryptoburz a jiných obchodních míst se nezdají být tím nejlepším a nejcitlivějším řešením situace. Vezmeme li navíc do úvahy, že bez KYC dnes fungují prakticky všechny decentralizované burzy, vypadá to, že pokud úřady po celém světě nezmění přístup, což není příliš pravděpodobné, může se blížit v podstatě řízený odstřel celého DeFi sektoru. To je ta situace, když s vaničkou vylijete i dítě.
Oznámení o uzavření 47 krypto obchodních platforem dodává:
Konkrétně směnárenské služby umožňovaly směnárenské transakce bez nutnosti procházet registračním procesem a bez kontroly dokladu totožnosti (tzv. princip poznej svého zákazníka). Nabídka byla zaměřena na rychlou, snadnou a anonymní výměnu kryptoměn za jiné krypto nebo digitální měny s cílem zamaskovat jejich původ.
Směnárenské a burzovní služby, které umožňují takové anonymní finanční transakce, a tedy praní špinavých peněz, představují jeden z nejdůležitějších stavebních kamenů v hodnotovém řetězci fenoménu kyberkriminality. Mezi uživatele patří ransomwaru skupiny, darknetoví obchodníci a provozovatelé botnetů, kteří tyto služby využívají k tomu, aby vylákané peníze z výkupného nebo jiné výnosy z trestné činnosti uvedli do běžného měnového oběhu s cílem využít kriminálně získané peníze.
Závěrem můžeme dodat, že jsme rozhodně rádi za cokoli, co by přispělo k vymícení podvodů a ochránilo vlastníky kryptoměn a další oběti kriminality. Vypadá to, že Německo nějaké takové údaje může mít a některé pachatele by potenciálně mohli dopadnout. Bohužel, internetoví zločinci se mnohdy schovávají mimo jejich dosah, takže všechny asi nenajdou.
Jen je škoda, že úřady stejně vehementně, jako stíhají pokusy nabídnout jakoukoli anonymitu transakcí, nezajišťují bezpečnost osobních údajů uživatelů, kteří prošli procesem KYC. Došlo by tak například k eliminování obáv z krádeže identity a dalších zločinů, plynoucích z povinnosti sdílení dokumentů, což je něco, co mohlo potenciálně řadu lidí dohnat právě na takové “zločinně anonymní” kryptoburzy.
Google Cloud spouští službu Blockchain Remote Procedure Call (RPC) kompatibilní s Ethereem (ETH)
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!