Středa, 18 záříVítejte na českém hodlerském webu!

„Nechal(a) jsem se asi napálit podvodníky a platbu na fake stránku už zřejmě neuvidím!” Co můžete dělat?

Bohužel, stále přichází dotazy zoufalých lidí, kteří se nechali napálit a naletěli vykutáleným podvodníkům. Proto se v tomto článku podíváme na to, co můžete dělat jako oběť podvodu, když vás internetoví šmejdi připravili o peníze nebo o vaše kryptoměny.

Priority internetových “ochránců” z řad růzých platforem a často bohužel i zákonodárců jsou v dnešní době takové, že vás spíše budou chtít ochránit před ošklivým slovíčkem či nějakou mylnou informací, než před lidmi, kteří každý den usilovně pracují na tom, jak vás okrást. Pokud si toho všimnete, můžete jim mimochodem zkusit napsat, co si o tom myslíte.

Pokud jste se právě stali obětí podvodu, dostalo se vám cenného ponaučení. Na internetu není bezpečno. Pokud jste dosud všemu věřili, tak příště už se napálit nenecháte. Rádi bychom pro vás měli něco lepšího, ale ponaučení bude ve většině případů to nejlepší, co pro sebe v tuto chvíli můžete udělat a časem si za to rozhodně poděkujete.

Nejúčinnější forma boje s podvody je prevence, takže ve chvíli, kdy jste se nechali napálit podvodnou stránkou (nabídkou, příspěvkem na sociální síti, telefonátem, e-mailem, inzerátem či jakkoli jinak), v tuto chvíli toho už moc nezbývá. Stále ale můžete udělat tohle:

  • Vše zdokumentujte a nahlaste podvod na policii
  • Zamezte jakýmkoli dalším platbám
  • Zabezpečte své účty
  • Informujte své okolí a známé
  • Příště investujte správně

Vše zdokumentujte a nahlaste podvod na policii

Byť je šance na vrácení prostředků poměrně nízká, dopadení pachatele stále není nemožné a za pokus to určitě stojí. Policie již může vědět o dalších obětech, se kterými se případně můžete spojit a když už by nic, alespoň díky nahlášení úřady dostanou info o tom, že dochází ke krádežím a v ideálním případě příjmou nějaké funkční opatření a zamezí dalším obětem.

Udělejte screeny veškeré komunikace, plateb na blockchainu a stáhněte si potvrzení o platbách z banky (burzy..). Dejte dohromady veškeré info, které by mohlo pomoct při dopadení podvodníků a zajděte osobně na policii nebo vše odešlete prostřednictvím elektronické podatelny.

Pokud podvod nahlásíte elektronicky, nezapomeňte uvést své celé jméno, bydliště, jakékoli info o pachateli (pokud ho máte), stručně popsat k čemu došlo, připojit veškeré přílohy a zanechat kontaktní telefonní číslo. Očekávejte, že se vám na něj policie ozve a požádá vás, abyste přišli na nejbližší stanici podat výpověď.

Zamezte jakýmkoli dalším platbám

První krok poté, co si uvědomíte, že jste se stali obětí podvodu, je zamezit jakýmkoli dalším škodám. V určitých případech může být nutné zmrazení karty, dočasné zmrazení účtu a neprodlený převod kryptoměn do nové kryptoměnové peněženky vytvořené z bezpečného zařízení (např. nezavirovaný počítač a hardwarová peněženka zakoupená přímo u výrobce).

V ostatních případech postačí nereagovat na jakékoli výzvy k dalším platbám. Podvodníci mohou činit nátlak a vyhrožovat ztrátou peněz, pokud nezaplatíte, nebo tvrdit, že je třeba zaplatit nemalý poplatek a poté vám bude umožňen výběr peněz z platformy. Žádná legitimní stránka si takto nepočíná a určitě už nic neposílejte!

Pozor si dejte také na nabídky zprostředkování pomoci s navrácením peněz. Ano, i tohle jsou s největší pravděpodobností další podvodníci, a nebo dokonce ti stejní.

Zabezpečte své účty a peněženky

Dalším krokem, který je potřeba udělat co nejdříve, je změna hesel a zabezpečení veškerých účtů, které by mohly být kompromitovány. To se samozřejmě týká zejména případů, kdy jste navštívili podvodnou stránku, nebo dokonce stáhli nějaký podezřelý program, případě povolili podvodníkům přístup k vašemu počítači.

V takových případech je třeba neprodleně jednat a okamžitě si z bezpečného zařízení nastavit nová bezpečná hesla k e-mailům, sociálním sítím, bankovním účtům, kryptoburzám, atd. Nejdříve se ale zhluboka se nadechněte a zachovejte klid, určitě nepotřebujete zazmatkovat a nadělat další chyby.

Na škodu určitě není mít nastaveno také dvoufázové ověření všude, kde je to možné.

Informujte své okolí a známé

Opět nás mrzí, že pro vás nemáme lepší zprávy, ale to nejúčinnější, co v současné době proti podvodníkům máme, je osvěta. O podvodech je třeba mluvit a nenechávat si je pro sebe.

Ve vašem okolí mže být právě nyní někdo, kdo je vůči podvodům náchylný, možná můžete udělat pro něj to, co byste si přáli, aby někdo zavčas udělal pro vás. Ostatně, o zkušenost se můžete podělit i v našich facebookových skupinách s koncovkou facebook.com/groups/kryptokomunita/ a facebook.com/groups/KRYPTOHODLER/.

Příště investujte správně

I na našem webu Kryptohodler.cz najdete sekci edukativních článků, kde jsou cenné rady a tipy, jak zůstat v bezpečí. Přečtěte si je. Pošlete je kamarádům a známým. Zapamatujte si základy. Zabezpečte si své finance. Nevěřte příliš lákavým nabídkám, nenechte se napálit a investujte správně.

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *