Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ordinals opět zaplňují bitcoinový mempool, zatímco transakční poplatky na BTC lámou 6měsíční maxima

Transakce na blockchainu hlavní kryptoměny se začínají opět prodražovat v důsledku aktivity ze světa meme a NFT. Uživatelé Bitcoinu si tak připlatí za převod BTC.

Pokud jste si chtěli udělat pořádek v peněženkách nebo odeslat nashromážděné jednotky BTC z Coinbase, nejspíš zaznamenáte zvýšenou cenu poplatků. Ty jsou nyní nejvyšší za téměř šest měsíců.

Důvodem vyšší ceny převodů na hlavní síti Bitcoinu je nárůst aktivity spojený s tzv. Ordinals. Data ze statistického zdroje BitInfoCharts ukazují průměrný transakční poplatek BTC blížící se 6 dolarům k 7. listopadu.

BRC-20 či Ordinals je obdoba nezaměnitelných tokenů (NFT), které ukládají data přímo na blockchainu BTC.  Mohou přidávat významná množství transakcí pro těžaře bitcoinů ke zpracování on-chain, což ucpe mempool a vede k větší konkurenci při potvrzování.

Výsledkem je, že jsou vyžadovány vyšší poplatky a transakce bez nich se potvrzují mnohem pomaleji než normálně.

Jen za posledních 7 dní se podle statistik z GeniiData vymintovalo asi 1 milion bitcoinových NFT. Nejaktivnější tokeny se v čase mění, aktuálně k nim patří BEES, gpts a HALV, jak ukzuje obrázek výše.

Bitcoinový mempool má aktuálně přes 120 000 nepotvrzených transakcí, podle aktuálních dat z Mempool.space. Na začátku října jich přitom bylo ve frontě méně než 30 tisíc.

Nováčci by se mohli ptát, komu platí vysoké poplatky. Pokročilejší uživatele asi neohromíme informací, že nejdou ani bance, ani žádné burze či peněžence, ale těžařům. Společně s fixní částí, která se každé cca 4 roky sníží na polovinu, tvoří poplatky nedílnou součást finanční odměny za vytěžený blok, která motivuje jedince a společnosti, aby vynaložili úsilí, výkon nákladného hardwaru a nemalé náklady na energii k zabezpečení a pohánění bitcoinové sítě.

Podle on-chain analytické firmy Glassnode pocházelo k 6. listopadu 48,5 % příjmů těžařů z poplatků. To je největší podíl od začátku června.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *