Úterý, 21 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Podle Světového ekonomického fóra se 98 % centrálních bank po celém světě připravuje na spuštění CBDC

Schyluje se pomalu ke konci fyzické hotovosti, jak ji znáte? Ze všech stran se ozývá chlácholení, ale prakticky všechny centrální banky ve skutečnosti usilovně pracují na “hotovosti” pod dokonalou kontrolou.

Podle Světového ekonomického fóra (WEF) více než 98 % světových centrálních bank digitální měny centrálních bank (CBDC) zkoumá, pilotuje, zavádí nebo s nimi experimentuje. Někteří odborníci přitom varují před vážnými hrozbami snadného zneužití CBDC pro narušení soukromí a oblasti základních lidských svobod na úrovni systému.

Světové ekonomické fórum, mezinárodní nezisková organizace založená v Ženevě zaměřená na spolupráci veřejného a soukromého sektoru, v nové zprávě předpovídá, že do roku 2030 by mohlo existovat 24 plně zavedených CBDC.

WEF vyzdvihuje výhody digitálních měn centrálních bank určených výhradně pro velkoobchodní transakce mezi finančními institucemi. Ty by podle fóra mohly řešit problémy bankovního průmyslu související s mezibankovními platbami a transakcemi s cennými papíry:

Peníze centrální banky (CeBM) jsou klíčové pro mezibankovní platby a transakce s cennými papíry, protože jsou prakticky bez úvěrového rizika a rizika likvidity, umožňují institucím dosáhnout finality vypořádání a podporují finanční stabilitu. CeBM je ideální pro systémově důležité transakce navzdory vzniku alternativních platebních nástrojů.

Velkoobchodní digitální měna centrální banky (wCBDC) je formou CeBM, která by mohla odemknout nové ekonomické modely a integrační body, které dnes nejsou možné. wCBDCs slibují, že zachovají roli CeBM jako úvěrového bezrizikového platebního nástroje tím, že poskytnou základní vrstvu pro digitální platby na příští generaci finančních trhů.

Nová terminologie nad rámec klasických CBDC však nic nemění na tom, že téměř všechny centrální banky podnikají kroky směřující k zavedení CBDC, což znamená, že se neomezují na relativně neškodné velkoobchodní wCBDC, jak by se z vyjádření WEF mohlo zdát.

V USA se mezitím otázka CBDC stala jedním z předvolebních témat, jak předpověděli někteří odborníci. Bývalý prezident a kandidát do prezidentských voleb 2024 Donald Trump se zavázal, že v případě svého zvolení nedopustí, aby FED spustil svou digitální měnu.

Dnes večer dávám další slib, že ochráním Američany před vládní tyranií. Nikdy nedovolím vytvoření digitální měny centrální banky, uvedl Trump začátkem roku.

Další:

Bitcoin zastíní tržní kapitalizaci zlata ve výši 16 bilionů dolarů, říká Anthony Scaramucci ze SkyBridge Capital

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *