Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Prezident ČLK: “Přirozené promoření populace” virem Covid-19 je hazard s životy desítek tisíc nevinných lidí

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček včera obdržel otevřený dopis s naléhavou výzvou, aby nedopustil překotné rozvolňování opatření, jejichž účelem je bránit šíření infekce Covid-19. Autorem tohoto dopisu je prezident České lékařské komory (ČLK) MUDr. Milan Kubek. Uvádí, že: „Přirozené promoření populace virem Covid-19 je nebezpečná iluze a hazard s životy desítek tisíc nevinných lidí.” Pokud je mi známo, tak ve světě neexistuje žádný příklad země, která by zvládla „přirozené promoření populace“ bez obrovských ztrát na lidských životech. […] Pokud je mi známo, tak ve světě neexistuje žádný příklad země, která by zvládla „přirozené promoření populace“ bez obrovských ztrát na lidských životech.”

Tip: #51 | Svět se potýká s pandemií, o ničem jiném se téměř nemluví: SPPN

Vláda nesmí přistoupit k experimentálnímu promoření

Prezident ČLK současně upozorňuje na „naše chronicky podfinancované a personálně zdevastované zdravotnictví,” které „není schopno zvládat tisíce pacientů v závažném zdravotním stavu.” Čeští zdravotníci navíc podle Milana Kubka nemají dostatek potřebných účinných ochranných prostředků. O tom pak svědčí i prudce rostoucí počet nakažených v jejich řadách. Připravenost zdravotníků a pracovišť je přitom zásadní pro zvládání případného náporu nemocných, což by rozvolňování opatření a takzvané “promoření” zřejmě způsobilo. Ujišťování ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o tom, že zdravotníci mají ochranných pomůcek dostatek, se dle prezidenta ČLK nezakládá na pravdě.

Naopak, co se týče opatření, tak ty ČLK podporuje. „Díky rychle zavedeným opatřením omezujícím mezilidský kontakt, která Česká lékařská komora podporovala a podporuje, se nám s notnou dávkou štěstí zatím daří rychlost šíření epidemie a tím i nárůst těžce nemocných pacientů jakž takž regulovat.” „ Jde však o velmi křehkou rovnováhu,” dodává Milan Kubek. Pokud bychom tato opatření neměli a přikročili k “promoření,” mohli bychom se zřejmě připojit k zemím, které to nezvládly a nyní opožděně začínají konat. „Příklady explozivního nárůstu nemocných a mrtvých v Itálii a ve Španělsku, tedy v zemích, na které epidemie udeřila takřka bez varování, jsou dostatečným mementem. Poučením však může být také kritická situace v USA, kde administrativa zareagovala pozdě, nebo ve Velké Británii, jejíž vláda závažnost infekce z počátku bagatelizovala a nyní se ukazuje, že na razantní opatření je prakticky již pozdě. Rovněž Švédsko, známé svým liberálním přístupem, začíná potřebná opatření zavádět.”

Tip: Odvrácená strana boje proti COVID-19: Vypnou vlády špehovací systémy až skončí pandemie?

Rozvolňování protiepidemických opatření

Dopis pokračuje ujištěním, že jestliže neexistují důkazy o tom, že infekce Covid-19 je řádově méně nebezpečná, než co vyplývá z veřejně dostupných dat, tak úvahy o “přirozeném promoření populace“ nemají opodstatnění. Na včerejší tiskové konferenci přitom vláda hovořila o postupném rozvolnění přijatých opatření v následujícíh týdnech a měsících. Prezident ČLK k tomu říká:

„Z odborného hlediska by bylo možné uvažovat o rozvolnění protiepidemických opatření pouze za předpokladu, pokud by se prokázalo, že významná část populace v České republice má proti infekci Covid-19 protilátky a že ji tedy ve skutečnosti již prodělala. Splnění tohoto předpokladu však zatím nic nenasvědčuje a průběh epidemie v zemích jako je Itálie nebo Španělsko svědčí naopak proti takové spekulaci.”

V závěru se pak MUDr. Milan Kubek obrací na ministra s žádostí, aby jakémukoli rozvolnění předcházela odborná diskuze. Účelnost případných změn musí být podložena důkazy, jinak se jedná o hazard, argumentuje prezident ČLK, a dodává: „Je třeba si totiž uvědomit, že špatné rozhodnutí způsobí explozivní nárůst počtu nemocných a bude nevratné. Ekonomické aspekty krize jsou jistě důležité, ale zdraví a životy mají cenu vyšší. Chybné rozhodnutí, které by bylo nevratné, by totiž znamenalo prakticky rozsudek smrti pro desítky tisíc našich spoluobčanů a pro stovky zdravotníků, kteří se snaží ze všech sil pomáhat nemocným.”

Závěr

Lidé si u nás uvědomují závažnost pandemie Covid-19 a vláda tak stojí v nelehké situaci. Na jednu stranu je pod tlakem, aby svou nedbalostí nezpůsobila propuknutí explozivního nárůstu nakažených. Experimentální promoření, jak uvedl prezident České lékařské komory, by vedlo k úmrtí desítek tisíc lidí. Současně však nese odpovědnost za hospodaření státu, který mimo jiné vyplácí nemalé množství peněz jako pomoc živnostníkům, firmám, ale i zaměstnancům. Nebude lehké najít rovnováhu a správnou sadu opatření, aby byly následky co nejmírnější. Ochrana života a zdraví občanů však i podle prezidenta ČLK můsí mít rozhodně přednost před ekonomickými aspekty krize. K rozvolňování opatření by mělo dojít jen na základě odborné diskuze a důkazů, že je to možné bezpečně provést. Mezitím na internetu koluje Petice proti plošnému promořování obyvatel ČR koronavirem, ale i petice za Uzavření škol do konce školního roku, kterou jen za první den (6. 4. 2020) podepsalo 17 tisíc lidí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *