Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

SEC tweetovala, že schválila očekávaný Bitcoin ETF, následně však oznámila, že šlo o hack účtu regulátora!

Kuriozní situace provází SEC při jejím rozhodování o spotových bitcoinových ETF fondech. Přesně v moment, kdy měl podle mnoha pozorovatelů regulátor s největší pravděpodobností schválit fondy, to skutečně oznámil na sociální síti X. Následně však oznámení komise dementovala s tím, že byla hacknuta.

Oficiální účet americké SEC na X (dříve Twitter) zveřejnil v úterý tweet s tvrzením, že regulátor schválil spotový bitcoinový fond obchodovaný na burze (ETF). Vzrušení kryptosvěta a investorů netrvalo dlouho, když asi 15 minut poté toto oznámení popřel předseda SEC Gary Gensler.

Následně totéž oznámila i SEC, zřejmě již opět s účtem na X pod svou kontrolou, ale až poté, co zpráva obletěla svět a vyvolala prudkou volatilitu na trhu.

Účet @SECGov na X byl napaden a byl zveřejněn neautorizovaný příspěvek. SEC neschválila zalistování a obchodování spotových bitcoinových produktů obchodovaných na burze.

Falešný příspěvek před svým smazáním stihly vidět údajně až miliony užvatelů sociální sítě. Nyní dva američtí senátoři JD Vance a Thom Tillis požadují od Genslera vysvětlení.

Podle senátorů incident vyvolává vážné obavy ohledně interních postupů komise v oblasti kybernetické bezpečnosti. V dopise Genslerovi hovořili o rozporu s „posláním Komise chránit investory, udržovat spravedlivé, uspořádané a efektivní trhy a usnadňovat tvorbu kapitálu.“

Dopis rovněž připomněl SEC mandát, který vyžaduje zveřejnění veškerých dopadů do čtyř dnů od kybernetického incidentu:

Pokud by tento „kompromitovaný“ příspěvek na sociálních sítích byl skutečně výsledkem útoku na kybernetickou bezpečnost, bylo by možné, aby Komise (SEC) poskytla Kongresu zprávu o porušení do čtyř pracovních dnů? Pokud ne, vysvětlete prosím proč.

Podobně se vyjádřili i další zákonodárci, přičemž někteří hovořili o incidntu, který mohl manipulovat trhy, zatímco jiní kritizovali SEC a hnali ji svými výroky k odpovědnosti.

Stejně jako by SEC požadovala odpovědnost od veřejné společnosti, pokud by udělala takovou kolosální chybu při pohybu trhu, Kongres potřebuje odpovědi na to, co se právě stalo. To je nepřijatelné, uvedl senátor Bill Hagerty.

Okamžitě po incidentu se také vyrojily spekulace o jeho příčině. Část pozorovatelů předpokládá, že šlo o skutečnou zprávu, která mohla být například omylem tweetnuta dříve a následně zakryta údajným hackem. Tomu by podle poradce VanEck Gabora Gurbacse mohlo nasvědčovat i to, že jednotlivé události následovaly až nemožnou rychlostí po sobě.

Nejsem žádný expert na kybernetickou bezpečnost, ale zdá se téměř nemožné zaznamenat špatný tweet z účtu organizace, zveřejnit tweet z účtu předsedy, aby to popřel, pak obnovit hacknutý účet na sociálních sítích, pak tweetovat o incidentu a reagovat na něj z hacknutého účtu, a to vše za pár minut…

Mezitím však bezpečnostní tým X potvrdil, že SEC skutečně měla mít účet na sociální síti napaden. Podle techniků komise neměla na svém účtu povoleno dvoufaktorové ověřování (2FA), což umožnilo hackerovi získat k němu přístup.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *