Chytré město “štěstí” a nejlidnatější město ve Spojených arabských emirátech, to je Dubai. Místní vláda usiluje o to, aby naplno využii potenciál, který jim nabízí moderní technologie. Toto arabské Smart City je také centrem turistického ruchu země. V dnešním díle týdeníku HODL bude řeč o pravděpodobně technologicky nejpokročilejším městě světa.
Obsah článku:
Platforma DubaiNow
Platforma a aplikace platformy DubaiNow v Dubaji od jejího uvedení v roce 2015 zpracovala 7,5 milionu transakcí v hodnotě 4 miliard arabských Dirhamů (AED). Aplikace byla navržena tak, aby poskytovala jedinou centralizovanou platformu služeb, která nabízí rychlé, bezproblémové a bezpapírové služby. Uživatelům umožňuje provádět veškeré transakce digitálně, prostřednictvím webového portálu nebo pomocí smartphonu.
Zapojeno je přes 70 vládních i soukromých služeb z oblastí bezpečnosti a práva, dopravy, plateb a účtů, víz a pobytu, motorových vozidel, zdravotnictví, podnikání a zaměstnanosti, vzdělávání , bydlení a náboženství. Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr, generální ředitelka Smart Dubai, o projektu řekla:
„Smart Dubai je vládní entitou, jejímž úkolem je přeměnit Dubaj v nejchytřejší a nejšťastnější město na světě.”
„Technologie pro nás je prostředkem k dosažení cíle, jehož konečným cílem je štěstí a blaho dubajských občanů, obyvatel a návštěvníků.“
Smart Dubai neustále inovuje aplikaci, ve snaze digitalizovat 100 procent příslušných vládních služeb v Dubaji do prosince 2021.
Smart City Dubai 2021
Smart Dubai 2021 je plánem města k dosažení budoucnosti Dubaje, aby se stal inteligentním, pohotovým a personalizovaným chytrým městem budoucnosti. Plán definuje ambiciózní cíle napříč třemi strategickými pilíři:
- štěstí zákazníků,
- ekonomický růst a
- odolnost zdrojů a infrastruktury.
V roce 2021 se plánuje dubajská vláda obejít se bez papíru, což mimochodem eliminuje roční spotřebu více než 1 miliardy listů papíru. Digitalizace sahá do všech oblastí města a jeho obyvatel i návštěvníků. Ambiciózní strategické plány vedou k přeměně Dubaje na nejchytřejší město na Zemi, napříč všemi šesti městskými dimenzemi, v roce 2021.
Těmito 6 “dimenzemi” jsou:
- Inteligentní obyvatelné a odolné město.
- Globálně konkurenceschopná ekonomika poháněná převratnými technologiemi.
- Propojená společnost se snadno dostupnými sociálními službami.
- Hladký transport poháněný autonomními a sdílenými řešeními mobility.
- Čisté prostředí umožněné špičkovými inovacemi v oblasti ICT.
- Digitální, štíhlá vláda.
Program štěstí
Je to vůbec poprvé, kdy se nějaká vláda soustředí na štěstí obyvatel a stanovuje si to jako cíl. Je samozřejmě otázkou, do jaké míry se to v Islámském státě může podařit a někomu by to mohlo připadat poněkud utopické. Dubaj však říká, že se toto místo přeměňuje nejmodernější technologií a inovacemi neuvěřitelnou rychlostí a mají vzrušující plány na další rozvoj. Dokonce vytvořili jakési indexy štěstí a snaží se štěstí návštěvníků a obyvatel měřit.
Počátky transformace Dubaje na Smart City
První náznaky přišly již v roce 1999. Tehdy vláda oznámila prní strategii v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Poté následovalo předběžné spuštění Dubai Internet City, Dubai Smart Government (chytrá vláda), Dubai e-government. Iniciativa Smart Dubai pak byla přijata v roce 2014. Během celých 20 let došlo ve městě k mnoha změnám ve všech aspektech městského života. Toto město se díky těmto rozhodnutím stalo průkopníkem v oblasti nových technologií a vzorem pro zbytek světa.
Vládní kryptoměna EmCash
Dubai mimo jiné implementuje také technologi blockchain. Začalo to v roce 2017 prvním návrhem na dubajskou kryptoměnu . K těmto účelům bylo následně uzavřeno partnerství se dvěmi společnostmi:
- emCredit – dceřiná společnost dubajského ministerstva pro hospodářský rozvoj.
- Pundi X a jeho partner Ebooc Fintech & Loyalty Labs LLC.
Od společnosti Pundi X se očekává, že během příštích 3 let vytvoří 100 000 jednotek “point of sale”. Jedná se o zařízení, která umožní obchodníkům a de facto komukoli bude třeba (vláda, úřad…) přijímat a operovat v kryptoměnách.
EmCredit pak bude mít na starosti vývoj vládní kryptoměny – Emcash. Dubai tak stojí na prahu historického milníku. Může se stát prvním městem na světě, které svým obyvatelům nabízí platební řešení založené na blockchainu.
Smart Dubai Office
Hlavní aktivátor dubajské proměny do inteligentního města je kancelář Smart Dubai Office. Ta je zodpovědná za vedení a provádění politik a rámců, potřebných k dosažení celoměstského úsilí. Jednotliví partneři z veřejného i soukromého sektoru nezávisle implementují nové služby, iniciativy a systémy k dosažení stanovených cílů.
Závěr
Dubai je nejlidnatější město Spojených arabských emirátů. Je to svět, který si u nás asi málokdo umí představit a musím se přiznat, že ani já to dost dobře neumím. Jsou technologicky o celá desetiletí napřed a do příštího roku již mohou být plnohodnotným inteligentním městem. Budou mít vlastní kryptoměnu. Úřady nepoužívají papír, vše je digitální a technologicky na míle daleko od naší představy o realitě.
Zároveň je to naprosto jiný svět, na pobřeží Perského zálivu. Žijí zde téměř 3 miliony obyvatel – převážně muslimů. Zlato se zde prodává na každém kroku, asi podobně jako u nás káva. Najdete zde celou řadu luxusních turistických atrakcí, jako je lyžařský hotel (uprostřed tropického města poblíž pouště!) či hotel připomínající bájnou Atlantidu a mnoho dalšího. Nesmí se zde nosit plavky na veřejnosti, pít alkohol, fotit místní, nebo se na procházce držet za ruce…
-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku, Instagramu a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.
Zdroje:
https://www.smartcitiesworld.net/smart-cities-news/
https://lincoln-edu.ae/
https://2021.smartdubai.ae/
https://cointelegraph.com/
https://denik.cz/
https://www.newsbtc.com/