Pseudonymní hlavní přispěvatel do protokolu Cypher ležícího na Solaně známý jako Hoak se přiznal ke zpronevěře kryptoměn v hodnotě 300 tisíc dolarů, tedy zhruba 6 811 000 korun.
Hoak, pseudonymní hlavní přispěvatel do decentralizované burzy Cypher Protocol na blockchainu Solany (SOL), vykradl peněženku, která byla vytvořena za účelem částečné obnovy přístupu k finančním prostředkům uživatelů po exploitu v loňském roce.
Jiný přispěvatel do protokolu Cypher vystupující na X jako @barrett_io sdílel podrobnosti o 36 výběrových transakcích z peněženky pro obnovu patřící protokolu Hoak, kde byly ukradeny protokolové prostředky ETH, RLB, BONK, ORCA a wrappované SOL.
Hoak poté vyměnil tato aktiva za USDT, USDC a SOL a poslal je Binance. Celková škoda v současných cenách odcizených kryptoměn dosahuje přibližně 300 000 dolarů.
Barrett, který se již údajně obrátil na orgány činné v trestním řízení, k tomu uvedl:
Je to pro mě neuvěřitelně smutné. Nikdy jsem si nemyslel, že by bylo možné, aby se jeden z hlavních přispěvatelů, který zůstal po exploitu za účelem pokusit se projekt obnovit, bude tím, kdo vykrade prostředky ze smlouvy o odkupu.
V srpnu 2023 byl DEX napaden hackery, což vedlo ke ztrátě v hodnotě více než 1 milion dolarů. Cypher nicméně zmrazil a získal zpět prostředky za 600 000 dolarů a vytvořil smlouvu o zpětném odkupu pro uživatele
, která jim měla umožnit získat zpět své ztracené prostředky, resp. jejich část.Hoak měl značnou část financí odcizit a následně ji prohrát v hazardních hrách. Nyní říká, že nečeká odpuštění a naznačil, že je připraven přijmout důsledky svých činů v podobě trestu:
Vím, že pravděpodobně nic, co řeknu nebo udělám, nezlepší věci – možná kromě hnití ve vězení. Abych oslovil slona v místnosti, obvinění jsou pravdivá, vzal jsem peníze a progambloval je. Neutekl jsem s nimi, ani nikdo jiný…
Vývojář dále prozradil, že jeho činy souvisely se zhoršením duševního zdraví za poslední rok. Řekl, že měl ochromující závislost na hazardních hrách a pravděpodobně mnoho dalších psychologických faktorů, které probíhaly příliš dlouho bez kontroly.
Počínání insidera zasadilo decentralizované burze Cypher Protocol ležící na Solaně další významnou ránu, stejně jako důvěře v DeFi protokoly, které postihlo až příliš mnoho hacků, exploitů i podvodů ze strany samotných tvůrců, než aby v současném stavu mohly být obecně považovány za bezpečné.