Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Zmrazení kryptoměnových darů demonstrujícím truckerům vládou Kanady bylo podle soudu protiústavní

Lidé po celém světě zůstali v šoku, když demokratická Kanada v únoru 2022 zmrazila majtetek demonstrantům. Vládní krok, jaký byste asi čekali jen v některém z autoritářskch režimů, nyní soud označil protiústavním.

Kanadský federální soud rozhodl, že nouzový zákon, který dal kanadské vládě pravomoc zastavit tok finančních prostředků včetně kryptoměn k protestujícím truckerům, byl nerozumný a protiústavní.

Soudce Richard Mosley uvedl, že neexistovala žádná celostátní nouze, která by odůvodňovala použití nouzového zákona, který dal vládě pravomoc zmrazit majetek lidí.

V rozhodnutí z 23. ledna uvádí:

Neexistovala žádná národní nouze, která by opravňovala použití zákona o mimořádných událostech, a rozhodnutí tak učinit bylo z tohoto důvodu nepřiměřené.

Připomeňme, že demonstranti „Freedom Convoy“ použili nákladní auta k zablokování ulic v hlavním městě Kanady Ottawě na protest proti nařízení, které vyžadovalo, aby řidiči kamionů překračující hranici Kanady a Spojených států byli plně očkováni proti COVID-19. Kryptoměny tehdy představovaly významný zdroj financí pro protestující.

Kanadská vláda premiéra Justina Trudeaua však namísto toho, aby přestala nutit řidiče do očkování, v únoru 2022 přikročila ke zmrazení finančních darů protestujících, aby jim znemožnila pokračovat v demonstracích. Ironií je, že vládou vynucované očkování se navíc později ukázalo být v proklamovaném rozsahu neúčinné, protože nezabránilo přenosu nákazy.

V té době vláda tvrdila, že je potřeba se odvolat na zákon o mimořádných událostech, protože protesty byly nezákonnou okupací. Canadian Civil Liberties Association (CCLA), Canadian Constitution Foundation a další skupiny podaly žalobu s tím, že zmrazení toku finančních prostředků bylo zbytečné a protiústavní.

Ačkoli to trvalo téměř dva roky, nyní soud rozhodl, že vláda Kanady jednala v rozporu s ústavou země. Podle CCLA se tak vytvoří důležitý, resp. „jasný a kritický” precedens pro každou budoucí vládu.

Podle soudu by zákon o mimořádných událostech měl být nástrojem poslední možnosti a vláda ho nemůže požít jen proto, že jí to vyhovuje. Ministryně financí Chrystia Freelandová však uvedla, že vláda se proti rozsudku odvolá.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *