Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Všechny oči upřeny na Bitcoin bojující opět o 40 000 USD! Hustá dynamika nabídky a faktory, které řídí trhy

Další den a cena Bitcoinu je zpět na bezmála 40 tisících dolarů, kde bojuje o záchranné lano před dalšími propady v rámci probíhající korekce. Nálada na trhu ochladla, hype je pryč. Co nyní hýbe trhem?

FOMO či hype spojený se schvalováním bitcoinových ETF jako by poté, co dostaly zelenou, někam vyvanulo. Fondy jsou zde a Bitcoin se propadá, přičemž dnes jeho cena bojuje o pomyslné stéblo na kulaté psychologické hranici 40 tisíc USD.

V tuto chvíli se BTC obchoduje za 39 930 USD a na grafu za poslední týden vidíme naprostou dominanci červené. Po odrazu se sice zformoval pattern, který vypadá jako reverzní obratová formace hlava a ramena, nicméně na takto nízkém časovém rámci i v případě potvrzení do několika dní vyprší její platnost.

Někteří analytici tvrdí, že většina prodejního tlaku pochází z GBTC – fondu společnosti Grayscale – který zaznamenal značný odliv od okamžiku své konverze na spotový burzovně obchodovaný fond (ETF) dne 11. ledna.

Tento nástroj drží aktiva za více než 25 miliard USD, a přestože je kotován od roku 2015, původně ve formě svěřenského fondu, jeho investoři dříve nemohli žádat o odkupy, což vedlo k odklonu jeho ceny od ceny podkladového aktiva – bitcoinů.

Zatímco vedení Grayscale hovoří v souvislosti s nízkými poplatky konkurence o dočasné konkurenční válce, i podle influencera Alana Wattse může jeho odmítání snížit poplatky vést k největší ztrátě vedení v historii bitcoinových produktů a služeb.

Společnost Grayscale se rozhodla pro 1,5% roční administrativní poplatek, což vyvolává dosud neutuchající prodejní tlak na akcie fondu GBTC. Jde o několikanásobek poplatků jiných společností, mezi které patří Fidelity, BlackRock či Bitwise.

22. ledna, v době probíhajících turbulencí v rámci vyrovnávání tržních nerovnováh po nástupu ETF, americký akciový trh dosáhl historického maxima. Zdá se tak, že ať už zbrzdilo výkon Bitcoinu cokoli, pravděpodobně to nebude souviset s makroekonomickými faktory.

Jeden faktor však přece jen mít vliv může. Jde o sílu amerického dolaru vůči koši zahraničních měn, včetně eura, britské libry a japonského jenu – tzv. index DXY.

Americký dolar nabral na síle a dolarový index se krátce před koncem minulého roku odrazil od dna a začal růst. Pokud sílí dolar, historicky se objevuje pokles Bitcoinu a naopak. Za růstem indexu DXY stojí aktuálně dobrý stav americké ekonomiky v kombinaci s poklesem inflace, což vypadá jako úspěch aktuální politiky vysokých sazeb Fedu.

Cena Bitcoinu je v korekci předešlého růstu, který byl do značné míry hnán spekulativním hypem před schválením ETF. V tuto chvíli sledujeme zajímavou dynamiku nabídky související s odšpuntováním nerovnováhy GBTC, likvidací aktiv FTX a z druhé strany blížícím se halvingem BTC.

Dalším zdrojem obav pro bitcoinové investory jsou pak aktiva dávno neexistující burzy Mt. Gox, od které se očekává, že odblokuje přibližně 142 000 BTC.

Je otázkou, jak dramatický průběh tato čistka ještě bude mít, ale dá se očekávat, že poté, co odezní, bude Bitcoin nastaven na případný další dlouhodobý růst.

Psali jsme včera:

Cena Bitcoinu rychle klesá dolů po propadu pod 40 000 USD! ETF mělo 7. den obchodování čistý odliv 76 mil. dolarů

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *