Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

4 z 5 Generátorů QR Kódů Prezentovaných Vyhledávačem Google jsou Podvody

Tým kryptopeněženky ZenGo s překvapením zjistil, že 4 z 5 nejyvšších výsledků vyhledávání při zadání dotazu “Bitcoin QR generator” na Google jsou scamy.

Pozor na QR generátory!

ZenGo je mobilní peněženka, která se brzy chystá přidat podporu QR kódů. Proto se zaměřili na bezpečnost a udělali si vlastní průzkum, kterým chtěli mj. ověřit některé zprávy o podvodech. Nestačili se divit, když se ukázalo, že „4 z prvních 5 výsledků prezentovaných při dotazování na Google vedly na podvodníky.”

Stránky se jeví úplně běžně, mají “https” zabezpečení (zelený zámek před adresou) a na první pohled nevzbuzují podezření. Jedná se např. o adresu “bitcoinqrcodegenerator.net”, kde vám místo vygenerovaného kódu vaší BTC adresy “vygenerují” kód podvodníků. Pokud na něj odešlete nebo si necháte poslat Bitcoin, je pryč.

QR, scam
Obrázek 1: podvodný (de)generátor BTC QR kódu (zdroj: Zengo.com)
scam, qr
Obrázek 2: Při kontrole kódu se ukázalo, že patří k jiné adrese (zdroj: Zengo.com)
  • QR kód podstatně zjednodušuje sdílení dat. To se velmi hodí u kryptoplateb, protože je takřka nemyslitelné, opisovat dlouhé (např. bitcoinové) adresy při platbě v obchodě, apod. Navíc při tom může poměrně snadno dojít k chybě.

Tyto kódy jsou čitelné strojem, ale ne člověkem, takže lze předpokládat, že se na ně podvodníci budou zaměřovat i nadále. Někteří z nich navíc podle ZenGo používají také extra triky, jako je zkopírování jejich adresy do vaší schránky,  takže pokud oběti ověřují kód vložením hodnoty do schránky, protože si myslí, že je to adresa, kterou dříve zkopírovali, aby získali QR, bude se shodovat.”

ZenGo radí, abyste nepoužívali google k vyhledávání obdobných služeb. Namísto toho použijte známý průzumník (např. https://www.blockchain.com/). A QR kód si také vždy nezapomeňte ověřit v aplikaci peněženky.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Zdroje:
https://zengo.com/
https://cointelegraph.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *