Středa, 24 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Alarmující stanovisko SEC tvrdí, že celý ekosystém Ethereum spadá pod jurisdikci USA

Garry Gensler se ve vedení amerického regulačního orgánu pro burzy a cenné papíry SEC vrhá na tenký led.

Celé Ethereum údajně “patří” SEC (USA)!

S alarmujícím výrokem pro sektor kryptoměn přichází komise pro cenné papíry a burzy. Podle úřadu spadá celé Ethereum včetně všech tokenů a projektů, jako jsou DeFi či NFT atd., pod jurisdikci Spojených států, a tím pádem myšleno pod SEC. Ethereum přitom jakožto decentralizovaná kryptoměna stojí a padá na nezávislosti na jakékoli entitě či vládě.

Když SEC v pondělí podala federální žalobu na Iana Balina za údajný nezaregistrovaný cenný papír – ICO z roku 2018 – vše se zpočátku zdálo jako běžná věc. SEC léta podává civilní žaloby proti jednotlivcům a organizacím za to, že vydaly ICO nějaké kryptoměny.

Jenže drobné písmo pohřbené v 69. odstavci žaloby skrývá jádro pudla. SEC zde prohlásila, že má právo žalovat Balinu nejen proto, že se jeho případ týká transakcí uskutečněných ve Spojených státech, ale také proto, že v podstatě celá síť Ethereum spadá do kompetence vlády USA.

Regulátor uvedl, že ETH zaslané Balinovi bylo:

Ověřeno sítí uzlů na blockchainu Ethereum, které jsou ve Spojených státech seskupeny hustěji než v jakékoli jiné zemi. V důsledku toho se tyto transakce uskutečnily ve Spojených státech.

Ethereum merge snížilo globální spotřebu energie o 0,2 %

Není to ani polovina!

Zatímco Česká republika nyní údajně nehne s minoritními akcionáři ČEZu, SEC se snaží hnout s Ethereem na nákladě toho, že méně než polovina uzlů v ethereové síti je v USA. Tedy nejen, že jde o soukromé vlastníky těchto uzlů, ale dokonce jich v USA ani není nadpoloviční většina, což by stále jako argument k zabrání celého Etherea pokulhávalo.

V současné době 45,85 % všech uzlů Ethereum operuje ze Spojených států, podle Etherscan. Druhá největší hustota uzlů je v Německu, a to pouze 19 %.

Zdánlivě nevinná věta schovaná ve zdánlivě bezvýznamném případu má potenciálně nedozírné následky pro kryptosvět. Pokud by SEC úspěšně klasifikovala aktivitu na Ethereu jako podobnou aktivitě na americké burze cenných papírů, znamenalo by to, že by si regulační orgán činil nárok na jurisdikci nad veškerou aktivitou na v ten moment zdánlivě decentralizované síti Ethereum.

V tuto chvíli není jasné, do jaké míry je taková snaha sama o sobě vůbec reálná, nemluvě o tom, že celý argument o “vlastnictví” celého Etherea pokulhává. Profesor práva Brian Fyre z University of Kentucky považuje takový plný nárok na jurisdikci nad celým ekosystémem Ethereum za bezprecedentní.

Cenzura ethereových transakcí nehrozí; Ban Tornado Cash byla politická chyba: Ryan Berckmans

Dále uvedl:

Myslím, že se možná snaží dostat svou vizi toho, co je Ethereum a jak funguje, do soudního ekosystému. SEC říká: ‘Celý tento soubor finančních aktivit spadá do rozsahu věcí, které regulujeme, a proto je budeme regulovat celé.’

Minulý týden, v hodinách po úspěšném přechodu Etherea do mechanismu konsenzu proof-of-stake, předseda SEC Gary Gensler naznačil, že merge by mohl přiblížit síť blíže definici cenných papírů v očích vlády. 

Spíše než na jednoduchém případu se toho SEC snaží využít k vytvoření precedentu a tvrdí, že VŠECHNO KRYPTO spadá pod jurisdikci SEC. To je absolutně nepřijatelný přešlap, proti kterému bude třeba agresivně zatlačit, uvedl provozovatel venture fondu Cinneamhain Ventures Adam Cochran.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *