Čtvrtek, 22 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Cenzura ethereových transakcí nehrozí; Ban Tornado Cash byla politická chyba: Ryan Berckmans

Investor a ethereový nadšenec Ryan Berckmans vysvětlil, proč se podle něj nestane, že by se burzy a jiní velcí hráči ve snaze vyhovět regulátorům společně postarali o cenzuru Ethereum proof-of-stake sítě.

Berckmans: Cenzura ethereových transakcí nehrozí

Zákaz nástroje na ochranu soukromí Tornado Cash založeného na Ethereu ze strany amerických úřadů na začátku tohoto měsíce vyvolal vážné obavy o budoucnost ETH po přechodu na PoS. Mnozí přemýšleli, zda ethereové transakce mohou být také ohroženy cenzurou, pokud to regulátoři nařídí burzám.

Údajně více než 66 % validátorů na Beacon Chain (řetězec Ethereum PoS) bude dodržovat předpisy Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí Spojených států (OFAC).

Šéf Coinbase Armstrong sice naznačil, že by se snažili najít řešení tak, aby k tomu nedošlo a uvedl, že by možná raději ethereum nestakovali, než by k cenzuře přistoupili. Nicméně Coinbase, která údajně disponuje 15% podílem na trhu s Ethereem, bezprostředně poté představila svůj Wrapped Staked Ether (cbETH), což je token reprezentující zastakované ethery.

Množí se obavy, že subjekty ovládající velký podíl stakovaných ETH (tedy těch pravých, nikoli náhradních tokenů; cbETH, které zůstanou uživatelům), jako je Coinbase nebo Kraken, začnou cenzurovat transakce, aby vyhověly americkým sankcím. To je podle Berckmanse nepravděpodobný scénář.

Berckmans považuje vysokou centralizaci ETH za dočasný problém.

TIP: Množství stakovaného Etherea se za rok téměř zdvojnásobilo s blížícím se ETH2.0 merge

„Myšlenka, že budou moci nějakým způsobem udržitelně cenzurovat uživatelské transakce nebo ovlivnit volbu forku v Ethereu, to prostě není věrohodný nápad,“ zdůraznil Berckmans.

Časem podle něj budou náklady na vstup do stakingového podnikání klesat kvůli „vyspělosti nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem a odbornosti v oboru a také obecně sníženému rizikovému profilu.“ To umožní stále více hráčům vstupovat do byznysu, čímž se sníží dominance velkých staking poolů.

Tornado Cash

Samostatnou podkapitolou příběhu je zákaz kryptomixéru Tornado Cash ve Spojených státech. Berckmans to nazval politickou chybou, která podle něj pravděpodobně nepovede k dalším vládním sankcím.

Američtí politici pravděpodobně uznají chybu a zaujmou příznivější přístup k Ethereu, myslí si. Dodal pak, že 2. největší kryptoměna je „neodmyslitelně v souladu se zájmy Ameriky.“

„Ethereum je o inovacích bez povolení, svobodném podnikání, vlastnických právech a globalizaci,“ uzavírá Berckmans.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *