Úterý, 28 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Americká komise pro cenné papíry a burzy oficiálně schválila první regulovaný spot Bitcoin ETF ve Spojených státech

Po zpackaném úvodu SEC tentokrát oficiálně schvaluje první bitcoinové fondy obchodované na burze a podložené skutečnými BTC. Spotové Bitcoin ETF se tak začnou obchodovat v USA.

Nastává další historický milník, kterým se kryptoměny posouvají krůček blíže ke všeobecnému přijetí. Spotové Bitcoinové ETF dostává regulační zelenou v USA od extrémně kryptonepřátelské Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Dne 10. ledna regulátor schválil 11 žádostí 19b-4 od ARK 21Shares, Invesco Galaxy, VanEck, WisdomTree, Fidelity, Valkyrie, BlackRock, Grayscale, Bitwise, Hashdex a Franklin Templeton – čímž schválil změny pravidel, které umožňují spotovým bitcoinovým ETF být kotovány a obchodovány na příslušných burzách.

Historický souhlas otevírá cestu pro první regulovaný produkt obchodovaný na burze v USA, který dává investorům přímou expozici ceně Bitcoinu, aniž by jej museli kupovat nebo se starat o vlastní správu.

Schválení ETF přichází více než 10 let poté, co Cameron a Tyler Winklevossové poprvé požádali o spuštění Winklevoss Bitcoin Trust v roce 2013. Až dosud SEC důsledně do poslední minuty odkládala a následně zamítala všechny žádosti s odkazem na obavy z potenciální manipulace s trhem a podvodu.

SEC byla nucena přehodnotit svou pozici poté, co společnost Grayscale vyhrála v srpnu 2023 soudní spor, který zvrátil zamítnutí žádosti SEC o přeměnu jeho Grayscale Bitcoin Trust na spot Bitcoin ETF.

Samotnému schválení předcházela kuriozní situace, kdy se na X účtu komise objevila zpráva o schválení ETF pouhý den před skutečným schválením a do 15 minut byla dementována předsedou Gary Genslerem s tím, že SEC žádné ETF neschvaluje a někdo pouze převzal kontrolu na jejich účtem na sociální síťi.

Podle odhadů odborníků by ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku mohl do bitcoinových ETF proudit kapitál v řádu jednotek miliard dolarů. Poplatky účtované správci fondů budou dosahovat zhruba 0,2 až 0,25 %, pokud jde o Blackrock, Ark 21Shares a VanEck, zatímco Grayscale od potenciálních investorů plánuje inkasovat 1,5 %.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *