Banka pro mezinárodní platby umožní bankám držet 1 % rezerv v bitcoinech

kryptohodler, bitcoin moon hodler, moon, btc, bitcoin, hodleři

I přes skeptický přístup ke kryptu, umocněný bear marketem, Banka pro mezinárodní platby (BIS) umožní bankám držet alespoň malou část rezerv v BTC a dalších kryptoměnách.

Banky si mohou 1 % rezerv držet v Bitcoinu

Basilejský výbor pro bankovní dohled (BCBS) BIS vydal konzultační dokument nazvaný „Druhá konzultace o obezřetnostním zacházení s kryptoaktivy.“ Text obsahuje návrh na omezení celkových expozic bank vůči „kryptoaktivům skupiny 2 na 1 % kapitálu Tier 1.“

“Skupina 2” představuje kryptoaktiva, která nesplňují klasifikační podmínky a zahrnuje konkrétní tokenizovaná tradiční aktiva, stablecoiny a také nekrytá krypto aktiva. Skupina 1 jsou pak tokenizovaná tradiční aktiva a stablecoiny, které splňují klasifikační podmínky.

„Expozice bank vůči kryptoaktivům skupiny 2 budou podléhat limitu expozice. Banky musí uplatnit limit expozice na své souhrnné expozice vůči kryptoaktivům skupiny 2, včetně přímé držby (hotovost a deriváty) i nepřímé držby (tj. prostřednictvím investičních fondů, ETF/ETN, speciálních účelových nástrojů).

Advertisement

TIP: Při krachu kryptoměn v roce 2022 bylo zničeno 80 000 bitcoinových milionářů!

Uvedený limit je v souladu s Basilejským rámcem, který zahrnuje všechny standardy BCBS. V dkoumentu je dále vysvětleno:

„Pravidla […] Basilejského rámce nejsou navržena tak, aby zachycovala velké expozice vůči určitému typu aktiv, ale vůči jednotlivým protistranám nebo skupinám propojených protistran. To by například znamenalo žádné velké limity expozice u kryptoaktiv, kde neexistuje protistrana, jako je Bitcoin.

Nové limity v zásadě odrážejí názor BIS, že „kryptoměny nemohou plnit společenskou roli peněz.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.