Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Grayscale podává žalobu na SEC poté, co regulátor zamítl bitcoinový ETF fond

Společnost Grayscale Investments zahájila právní bitvu proti Komisi pro cenné papíry a burzy Spojených států (SEC) po zamítnutí spotového Bitcoin ETF fondu společnosti.

Grayscale Bitcoin ETF zamítnut

SEC zamítla žádost společnosti Grayscale o přeměnu jejího vlajkového (bitcoinového) fondu Greyscale Bitcoin Trust (GBTC) na burzovně obchodovaný fond (ETF). Regulátor tak opět potvrdil zarputilé odhodlání zamítnout každý ETF fond na spotové (fyzické) BTC.

Společnost Grayscale Investments, která v rámci GBTC spravuje aktiva v hodnotě 12,92 miliardy dolarů, čekala na rozhodnutí SEC ohledně snahy převést svůj vlajkový bitcoinový trust na spotové ETF od podání žádosti u regulátora z 19. října 2021. Žádost byla zamítnuta týden před posledním termínem, a to společně s další žádostí. Zamítnutí se tak dočkal také bitcoinový burzovně obchodovaný produkt (ETP) od společnosti Bitwise.

Podle regulátora cenných papírů byla žádost zamítnuta „za účelem ochrany investorů a veřejného zájmu.“ Společnost ve svém návrhu dostatečně neprokázala, že je „navržen tak, aby zabránil podvodným a manipulativním činům a praktikám.“

„Odmítnutí nebylo založeno na posouzení, zda má bitcoin nebo technologie blockchain obecněji užitečnost nebo hodnotu jako inovace nebo investice.“

..Poznamenal regulátor s tím, že mu vadí údajný wash trading, manipulace velryb, hacky burz a protokolů, šíření zavádějících informací a pozoruhodně „manipulativní činnost zahrnující údajné “stablecoiny”, včetně Tetheru.”

Společnost odpovídá žalobou

Reakce Grayscale byla okamžitá. Hlavní právní stratég společnosti, bývalý americký generální právní zástupce, Donald B. Verrilli Jr. podal žádost o přezkoumání k odvolacímu soudu Spojených států pro okres Columbia Circuit.

Verrelli uvedl, že poslední rozhodnutí ukazuje, že SEC jedná:

„Svévolně, [protože] neuplatňuje konzistentní zacházení s podobnými investičními nástroji.“

Dále vyjádřil přesvědčení, že postup komise je v tomto případě:

..V rozporu se zákonem o správním řízení a zákonem o burze cenných papírů z roku 1934.“

Michael Sonnenshein, generální ředitel společnosti Grayscale, ve středečním prohlášení uvedl, že jsou „hluboce zklamáni“ a „vehementně nesouhlasí“ s rozhodnutím SEC zamítnout jejich žádost.

„Podali jsme žalobu na SEC,” konstatoval. „Budeme i nadále využívat veškeré zdroje firmy k obhajobě našich investorů a spravedlivého regulačního zacházení s bitcoinovými investičními nástroji.”

Společnost si klade otázku, proč je regulační orgán ochotný schválit bitcoinové ETF, které drží deriváty daného aktiva (bitcoinové futures), ale zároveň zamítají fondy, které drží toto aktivum přímo. Na případné manipulace, o kterých SEC hovoří, by měly být teoreticky oba tyto fondy náchylné stejně.

TIP: Předseda SEC Gary Gensler navrhuje „Jednu knihu pravidel“ pro regulaci veškerého obchodování s krypto aktivy

Závěr

Právník Jake Chervinsky tweetoval, že odmítnutí spotového ETF na Bitcoin od Grayscale bylo „hlubokým zklamáním“ a odporuje federálním zákonům a zdravému rozumu. Poukázal na to, že úlohou SEC by měla být ochrana investorů, přičemž ETF je pro ně lepší produkt.

Po kauze Ripple se tak otevírá další významný soudní boj, ve kterém figuruje velká společnost podnikající v oblasti Bitcoinu či kryptoměn a regulační orgán SEC. Už nyní je zřejmé, že to opět s největší pravděpodobností potrvá řadu měsíců či let, než se dočkáme rozuzlení.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *