Předseda SEC naznačil, že Ethereum může být cenný papír

Gary Gensler naznačil, že ho nemusí zajímat výroky předchozích zaměstnanců americké komise pro cenné papíry a burzy ohledně zařazení Etherea mezi komodity.

Deklarovanou komoditou zůstává jen Bitcoin

Po nejnovějším komentáři šéfa SEC Garyho Genslera v rozhovoru pro CNBC mají příznivci největší platformy smart kontraktů na kryptotrhu opět důvod k obavám. Regulátor by totiž mohl na Ethereum nahlížet jako na cenný papír.

Proč je tento zdánlivě drobný rozdíl tak důležitý?

Zatímco na komodity dohlíží úřad CFTC, cenné papíry podléhají právě SEC a jsou na ně kladeny požadavky, kterým žádná kryptoměna dosud nedokázala vyhovět. Pro projekty to v praxi znamená hrozbu pokuty v rozsahu od zlomku výtěžku v ICO až po likvidační částku a část z nich po zákroku SEC rovnou zanikne.

Další podstatnou informací je, že investoři v takovém případě nezřídka končí jako ti, na které celá akce regulátora dopadne plnou vahou. SEC dlouhodobě deklaruje, že privilegium má Bitcoin s nulovou hrozbou takového zásahu. Zbytek kryptoměn má o poznání horší výchozí situaci.

TIP: „Bitcoin je mrtvý!“ Nástup bear marketu přinesl dav hlásící cestu na 0

Ethereum je cenný papír?

Gensler vybral Bitcoin (BTC) jako příklad krypto aktiva, které by mělo být regulováno podle Commodity Futures Trading Commission (CFTC), jak to udělal dříve, ale odmítl komentovat jiné coiny nebo tokeny.

„Některé [jsou komoditou], jako Bitcoin, a to je jeden jediný,” začal Gensler kostrbatě a dodal: „Nebudu mluvit o žádném z těchto tokenů, o kterých moji předchůdci a jiní řekli, že jsou komoditou.”

Předseda SEC tak v reakci na otázku Jima Cramera z CNBC naznačil, že se nebude řídit tím, co deklarovali jeho předchůdci v komisi.

Gensler pak dodal, že mnoho dalších „kryptofinančních aktiv má klíčové atributy cenného papíru“ a poznamenal, že hlavní podobností je myšlenka, že „investující veřejnost doufá v návratnost.“

Tento výrok však do věci vnáší víc otazníků a příliš nepřispívá k regulační jasnosti, po které mnozí volají již několik let.

Připomeňme, že v roce 2018 William Hinman, ředitel SEC pro divizi korporačních financí, řekl, že jak Ethereum, tak Bitcoin by měly být klasifikovány jako komodity. Důvodem bylo, že jsou „dostatečně decentralizované“

Advertisement
a nemají centrální vedení podobné vedení podniku.

TIP: Předseda SEC Gary Gensler navrhuje „Jednu knihu pravidel“ pro regulaci veškerého obchodování s krypto aktivy

K otázce regulace digitálních aktiv v USA Gensler dodal, že jde především o dvojí úsilí mezi CFTC a SEC. Nicméně se také překrývá s bankovními regulátory, pokud jde o řešení stablecoinů.

Mnoho tokenů je „potenciálně nevyhovujících“ a „je třeba udělat spoustu práce, abychom skutečně ochránili investující veřejnost.“

Závěr

Regulační rámec obklopující kryptoměny a digitální aktiva v USA se nadále soustředí na výklad toho, které z nich fungují jako cenné papíry, jako jsou akcie, a které fungují jako komodity, jako je zlato.

Absence třetí možnosti – předpisů pro kryptoměny – vytváří pro investory regulační hrozby a zdá se, že příliš nepřispívá finančním inovacím ani ochraně veřejnosti. Pro kryptosvět bude dořešení této oblasti regulací jedním z hlavních témat příštích několika let s potenciálním dopadem na budoucnost kryptoměn jako takových.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.