Středa, 27 záříVítejte na hodlerském webu! ** KYTKA JE ZPĚT! **

Nejhorší čtvrtletí za 11 let; EU přijímá přelomové kryptoregulace; První BTC spot ETF v EU: Zprávy týdne

Je tady další díl pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin právě nyní mění majitele na kryptoburzách za 19 125 dolarů. To je propad o téměř 2 tisíce dolarů od minulého týdne. Z top10 se o více než 10 % propadly ceny všech altcoinů kromě stablecoinů, přičemž Solana spadla o 19,2 %. Bitcoinová dominance zůstala téměř stejná, resp. je od minulého dílu o 0,2 % níže, a to na 42,2 % kryptotrhu.

Nejhorší čtvrtletí za 11 let

Klesla cena i aktivita na blockchainu. Bitcoin (BTC) zaznamenal

nejhorší čtvrtletní ztrátu za 11 let. Tak špatné to podle všeho nebylo od krachu kryptoburzy Mt. Gox.

Podle kryptoanalytické platformy Coinglass ve druhém čtvrtletí klesla cena Bitcoinu z přibližně 45 000 USD na 19 884 USD před čtvrteční půlnocí EST, což představuje ztrátu 56,2 %.

Jedná se o nejstrmější pokles ceny od třetího čtvrtletí roku 2011, kdy BTC klesl z 15,40 USD na 5,03 USD, což je ztráta přes 67 %. Na medvědích trzích v letech 2014 a 2018, pak cena krále kryptomarketu čtvrtletně spadla o 39,7 % a 49,7 %.

Zpět do současnosti – v obtížných ekonomických podmínkách, hrozící krizi, ale i po kolapsu Terry a UST, došlo k velkému propouštění zaměstnanců z krypto společností, včetně Gemini, Coinbase, Crypto.com a BlockFi.

TIP: Při krachu kryptoměn v roce 2022 bylo zničeno 80 000 bitcoinových milionářů!

EU přijímá přelomové kryptoregulace

Stefan Berger, poslanec Evropského parlamentu a zpravodaj pro nařízení MiCA, uvedl na Twitteru, že byla uzavřena „vyvážená“ dohoda, díky které se EU stala prvním kontinentem s regulací kryptoaktiv. Ve 27 členských zemích by měly tato pravidla vstoupit v platnost již brzy, přičemž krypto společnostem bude poskytnut čas na jejich implementaci.

Legislativní balíček stanovuje požadavky na obchodní platformy, které se budou muset registrovat na úřadech a budou muset poskytnout whitepaper pro všechny tokeny, které nemají jasného emitenta, jako je Bitcoin (BTC).

Dále pak budou odpovědné za jakékoli zavádějící informace a pro emitenty platí povinnost, aby si udržovali řádné bankovní rezervy pro stablecoiny. Navíc však dojde k omezení denních transakcí stablecoinů, a to na pouhých 200 milionů eur za den.

Největší stablecoin USDT přitom zaznamenává denní objemy v řádu desítek miliard a v miliardách USD jej počítá také USDC.

Co bude s těmito stablecoiny v EU tak momentálně není jasné.

„Myslím, že každý si nyní uvědomuje, že nemůžete mít neregulovaný sektor. Jsme rádi, že v tom vedeme.”

..Uvedla to Mairead McGuinessová z Evropské komise s tím, že bude ještě potřeba spolupráce regulátorů na mezinárodní úrovni.

„Žádná legislativa není nikdy vytesána do kamene a žádná legislativa v oblasti kryptoměn nemůže být. Ti, kteří jsou v tomto prostoru a uvažují o tom, že jsou inovativní, to nyní udělají způsobem, který je v souladu s našimi předpisy, spíše než jako na Divokém západě,” dodala.

Jak stojí v prohlášení Evropské rady:

„MiCA bude také pokrývat jakýkoli typ zneužívání trhu související s jakýmkoli typem transakce nebo služby, zejména pro manipulaci s trhem a obchodování zasvěcených osob.”

Bitcoin spot ETF na burze v Amsterdamu

Velká nizozemská burza Euronext Amsterdam, která je součástí celoevropského tržiště Euronext, představuje svůj první bitcoinový (BTC) burzovně obchodovaný fond (ETF).

Jacobi Bitcoin ETF londýnského emitenta Jacobi Asset Management, platformy pro správu digitálních aktiv, se se začne obchodovat na Euronext Amsterdam Exchange pod tickerem BCOIN. Fond je na rozdíl od fondů na bitcoinové futures podložený reálnými bitcoiny na spotovém trhu.

Údajně půjde o první spotový ETF fond v Evropě. Jak uvádí zakladatel a generální ředitel Jacobi Jamie Khurshid:

Náš produkt je prvním spotovým chcete li fyzicky zabezpečeným bitcoinovým fondem a fond nesmí půjčovat, vkládat ani využívat žádná aktiva, která vlastní. Poprvé  budou investoři v Evropě, kteří kupují bitcoinový produkt obchodovaný na burze, vlastnit jednotky, které vlastní bitcoiny. V Evropě již existují další produkty obchodované na burze, ale žádné jiné spotové BTC ETF.”

Fond bude spuštěn v červenci, přičemž Euronext zatím neuvedl konkrétní datum jeho spuštění. Fidelity Digital Assets se postará o úschovu BTC v tzv. “custody” službě, zatímco Flow Traders a DRW budou sloužit jako tvůrci trhu pro usnadnění obchodování.

Institucionální a profesionální investoři v Evropě budou mít přístup k ETF za 1,5% roční poplatek za správu, uvádí se ve zprávě.

 

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Coinbase

Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.

VÍCE ZDE

Binance

Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *