Kryptoměnové firmy v USA mohou v příštích dvou letech očekávat stupňující tlak regulačních orgánů, které tvrdí, že tak ochrání investory před potenciálními podvody a manipulací.
Rostin Behnam, předseda United States Commodity Futures Trading Commission (CFTC), očekává, že regulátoři v zemi budou nadále zasahovat proti kryptoměnovým firmám, dokud bude trh přitahovat zájem investorů a vykazovat růst.
Navzdory „špatným událostem“ v roce 2022, které způsobily pokles trhu a kdy několik společností vyhlásilo bankrot, kryptotrh nadále roste a přitahuje investory a podnikatele, uvedl Behnam a dodává, že se to neobejde bez reakce regulátorů:
Pravděpodobně uvidíme v příštích 6 až 18 měsících nebo 6 až 24 měsících další cyklus vynucovacích opatření kvůli tomuto cyklu zhodnocování aktiv a zájmu drobných investorů. Bez regulačního rámce, bez této transparentnosti, bez těch nástrojů, které jako regulátoři obvykle používáme, budete i nadále svědky tohoto podvodu a manipulace.
Předseda CFTC nebyl konkrétní ohledně blížících se kroků své agentury nebo Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Oba americké regulační orgány vedou probíhající soudní spory proti celé řadě kryptofirem.
Mezitím investoři a kryptofirmy ve Spojených státech doufají v brzké přijetí zákonů, které by pomohly kryptosektoru najít soulad s pravidly a současně neutralizovat agentury jako SEC, která se podle nemalé části kryptoprůmyslu, politiků a dalších lidí utrhla ze řetězu.
Behnam, který své výroky přednesl na Globální konferenci, souhlasil s moderátorem, že nechat americké zákonodárce začlenit kryptofirmy do regulačního rámce by byl správný postup. Případná nová legislativa by pak také mohla objasnit role SEC a CFTC v oblasti digitálních aktiv.
Zatímco SEC v roce 2023 podle zprávy Cornerstone Research spustila nejvíce případů vymáhání práva souvisejících s kryptoměnami od roku 2013, CFTC ve stejném roce podala celou třetinu všech svých dosavadních donucovacích opatření proti kryptofirmám.
Z citovaných výroků šéfa CFTC se nyní zdá, že obě agentury usilují o to, aby trh kryptoměn příliš nesílil a nepřitahoval investice a jeho růst považují v zásadě za problém. Takový přístup se však může jevit v přímém rozporu se zájmy investorů, které komise slibují chránit.