BTC klesl pod ATH 2017; Žalovaný Musk nadále podporuje DOGE; Fed si posvítil na stablecoiny: Zprávy týdne

0
čas, ulita, fibonacci, spirála, hodiny, epický

Je tady další díl pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Bitcoin se právě nyní obchoduje na kryptoburzách za 20 861 USD a dokázal se tak vzpamatovat z víkendových propadů pod 18 tisíc dolarů. Od minulého týdne jde o propad o 3578 USD. Dominance Bitcoinu dosahuje 43,4 %. Od minulého dílu jde o silný propad podílu BTC na kryptomarketu, a to o 3,8 procenta za týden. V první desítce se nejlépe dařilo Solaně s 30,9% růstem, Kryptoměny Dogecoin a Cardano si pak připsaly okolo 10 % za posledních 7 dní.

BTC klesl pod ATH 2017

Cena Bitcoinu se o víkendu propadla (na cca 17 500 USD) hluboko pod 20 tisíc dolarů, což bylo maximum bull runu na přelomu let 2017 – 2018. Poprvé se tak během bear marketu stalo, že se BTC propadl pod své ATH z předchozího cyklu.

Rozdílem oproti předchozím cyklům je pak také skutečnost, že Bitcoin nezopakoval silný parabolický závěr bull marketu, který by hlavní kryptoměnu dostal do fáze maximální bubliny. Jako by tentokrát v bull marketu nepřišlo klasické retailové FOMO vedoucí k vytvoření špičatého vrcholu cyklu, na který všichni čekali.

Trh dospívá a panika na tradičních trzích nemusí být jediným důvodem, proč kryptomarket padá. Lidé již znají historii cyklů. Nikdo nechce kupovat Bitcoin na jeho ATH a trh ví, že na konci cyklu příjde pád a bear market. Nyní je tato skutečnost započítaná do ceny.

Tip: Jak stakovat a vydělávat na burze Binance – platforma Earn

Žalovaný Musk nadále podporuje DOGE

Elon Musk, nejbohatší muž světa a samozvaný otec Doge, deklaroval svou neochvějnou podporu přední meme kryptoměně, Dogecoinu, navzdory nedávné žalobě. Navíc prozradil, že memecoin stále kupuje.

„Budu nadále podporovat Dogecoin,“ uvedl.

Žalobce Keith Johnson říká, že miliardářova podpora Dogecoinu přiměla mnoho lidí k investicím do této kryptoměny, která je v současnosti o více než 90 % pod svým maximem z roku 202.

Johnson popsal Dogecoin jako „krypto pyramidovou hru“ a tvrdil, že Musk a jeho společnosti jej záměrně propagují jako legitimní investici.

Od Elona Muska proto nyní požaduje odškodné ve výši 86 miliard dolarů a 172 miliard dolarů za ztráty vzniklé z obchodů DOGE od roku 2019. Kromě celkem 258 miliard dolarů také chce, aby Musk přestal propagovat nebo podporovat DOGE.

Advertisement

Tip: Velký krypto hedgeový fond bankrotuje: Three Arrows Capital v hodnotě 10 miliard dolarů

Fed si posvítil na stablecoiny

Federální rezervní systém v pátek zveřejnil nejnovější Zprávu o měnové politice, v níž kategorizuje odvětví stablecoinů – zejména algoritmické stablecoiny – jako riziko finanční nestability.

Drtivou většinu tržní kapitalizace stablecoinů tvoří USDT, USDC a BUSD. Tyto stablecoiny by měly být kryté 1:1 dolarovými rezervami. Fed jim však vytýká nedostatek transparentnosti, pokud jde o podkladová aktiva.

Americká centrální banka hovoří o systémovém riziku:

„Stablecoiny, které nejsou zajištěny bezpečnými a dostatečně likvidními aktivy a nepodléhají příslušným regulačním standardům, vytvářejí rizika pro investory a potenciálně pro finanční systém, včetně náchylnosti k potenciálně destabilizujícím runům.”

Fed volá po regulačním rámci pro stablecoiny a doporučuje regulátorům, aby jasný soubor předpisů vytvořili.

Minulý týden americká CB zvýšila sazby o 75 bodů do výsledného rozpětí 1,5 – 1,75 %. Krok byl nejagresivnějším zásahem do nastavení sazeb od roku 1994. Cílem je zkrotit největší inflaci za desítky let způsobenou několika faktory včetně masivního “tisku” ze strany Fedu během koronavirové pandemie.

 

Advertisement

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *