Vítejte u dalšího dílu pondělních Zpráv týdne na českém hodlerském webu. Aktuálně se Bitcoin obchoduje na kryptoburzách za 24 450 dolarů. To odpovídá 3,5procentnímu růstu za poslední týden. Dominance BTC od minuléh dílu mírně klesla. Podíl kapitalizace Bitcoinu na celém kryptomarketu spadl z 40,5 % na 40,2%. Z altcoinů v top10 se nejvíce dařilo Ethereu, k důvodu se ještě dostaneme. ETH rostlo o bezmála 10 procent, DOGE zaznamenal 9,2% růst a Solana si připsala 3,31 %.
CBDC brzy ve všech ruských bankách
Rusko plánuje nasadit digitální rubl ve všech bankách během několika let. Tamní centrální banka začne připojovat banky a úvěrové instituce k platformě digitálního rublu v roce 2024.
Zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) má proběhnout v roce prezidentských voleb. O rok dříve, vroce 2023, Bank of Russia hodlá provést beta testování inteligentních kontraktů založených na digitálních rublech pro obchody omezeného okruhu účastníků.
Centrální banka dále očekává, že do roku 2025 zavede offline režim pro digitální rubl spolu s integrací nebankovních finančních zprostředkovatelů, finančních platforem a směnárenské infrastruktury.
„Postupný proces zavádění digitálního rublu poskytne účastníkům trhu příležitost přizpůsobit se novým podmínkám,” poznamenala Bank of Russia.
Bank of Russia hodlá spolupracovat s dalšími centrálními bankami, které budou provozovat CBDC. Očekává, že centrální virtuální měny poslouží k mezinárodním transakcím.
Ethereum 2.0 proběhne asi 15. září
Datum pro tzv. sloučení (merge) obou ethereových sítí bylo stanoveno na 19. září, ale zdá se, že k tomu nakonec může přijít dříve, než se očekávalo. Jak potvrdili hlavní vývojáři jako Terence Tsa a Tim Beiko, merge se může uskutečnit, když Total Terminal Difficulty (TTD) dosáhne 587500000000000000000000. Ve svém tweetu na to upozornil také Vitalik Buterin.
Pozoruhodné je, že k dosažení této podmínky by ve skutečnosti mohlo dojít již za měsíc, tedy v pondělí 15. 9. 2022.
The terminal total difficulty has been set to 58750000000000000000000.
This means the ethereum PoW network now has a (roughly) fixed number of hashes left to mine.https://t.co/3um744WkxZ predicts the merge will happen around Sep 15, though the exact date depends on hashrate. pic.twitter.com/9YnloTWSi1
— vitalik.eth (@VitalikButerin) August 12, 2022
„To znamená, že síť ethereum PoW má nyní (zhruba) pevný počet hashů, které lze těžit. Bordel.wtf předpovídá, že ke sloučení dojde kolem 15. září, i když přesné datum závisí na hashrate,“ uvedl Buterin.
Mezitím se vývojářům Etherea 10. srpna úspěšně podařil merge na třetí a poslední testovací síti – Goerli. Upgrade testnetu Goerli je považován za generální zkoušku merge. Následující vývoj samozřejmě budeme pozorně sledovat a na webu Kryptohodler.cz najdete další novinky ohledně aktuálního vývoje okolo ETH 2.0.
TIP: Manipuloval F2Pool s časovými razítky bloků Ethereum, aby získal vyšší odměny za těžbu?
Tornado Cash developer je zatčen
10. srpna Nizozemská kriminální agentura (FIOD) oznámila zatčení 29letého vývojáře Tornado Cash. Došlo k tomu krátce poté, co byl seznam napojených kryptoměnových adres na krypto mixér Tornado Cash sankcionován americkým ministerstvem financí. Vlastníci těchto adres podle amerických úřadů použili mixér k praní kryptoměn v hodnotě více než 7 miliard dolarů, včetně 455 milionů dolarů ukradených hackerskou skupinou Lazarus Group přidruženou k Severní Koreji.
Proti zatčení vývojáře mixéru Tornado Cash protestovalo několik hlasů v kryptokomunitě.
Stephan Livera, redaktor z kryptowebu Bitcoin Magazine, řekl, že zatčení této osoby bylo „znepokojující zprávou.“ Přirovnal to k zatčení stavitelů silnic za to, že silnici používají také zločinci. V zásadě tyto anonymizátory kryptoměnových zůstatků nejsou vyrobeny se zločinným účelem na mysli, i když je zločinci někdy používají. Uvedl:
„Vývojář Tornado Cash, který byl zatčen nizozemským FIOD, je znepokojivá zpráva. Představte si, že by stavitelé silnic byli zatčeni „protože je používají zločinci.” Nebo montéři domácích záclon?
Chtít soukromí by nemělo být považováno za zločin.”
Právník a vedoucí politiky v Blockchain Association Jake Chervinsky uvedl, že se případem zabýval, ale nenašel uspokojivé odůvodnění. Uvedl:
„Hlavním argumentem je „zločinci toho hojně využívali.“ Dobře, ale používají všechno, co vytvářejí občané dodržující zákony.
Kde je ta čára? Jak kluzký je tento svah? Nejistota je krok zpět.”
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!