Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Decentralizované finance nepředstavují riziko pro stabilitu, ale jen zatím: Evropský orgán pro cenné papíry

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) vydal 11. října zprávu s názvem Decentralizované finance v EU: vývoj a rizika, kde uvedl, že DeFi vyžadují monitorování.

Na první pohled optimistický závěr zprávy regulátora ve vztahu k decentralizovaným financím má jemně výhrůžný podtón. DeFi totiž zatím nepředstavují významné riziko pro celkovou finanční stabilitu, ale podle ESMA vyžadují monitorování.

Agentura uvedla:

Trhy s krypto aktivy, včetně DeFi, nepředstavují v tuto chvíli významná rizika pro finanční stabilitu, zejména kvůli jejich relativně malé velikosti a omezeným kanálům nákazy mezi kryptem a tradičními finančními trhy.

Takzvaný „Backstop” pojišťovací fond FTX byla okázalá lež, podle svědectví spoluzakladatele Garyho Wanga

Celková tržní kapitalizace kryptoměn je něco málo přes 1 bilion dolarů a celková zamčená hodnota v DeFi (TVL) je podle DefiLlamy pouhých 40 miliard dolarů. Ve srovnání s tím celková aktiva finančních institucí v EU dosáhla v roce 2021 podle Evropské komise přibližně 90 bilionů dolarů.

Zpráva uvádí, že celkový kryptotrh odpovídá přibližně 3,2 % celkových aktiv držených bankami v EU a je asi stejně velký jako 12. největší banka v EU.

Regulátor dále uvedl, že DeFi má podobné rysy a zranitelnosti jako tradiční finance, jako je nesoulad likvidity a splatnosti, pákový efekt a vzájemná propojenost. Kolapsy zde se však neprojevily významnými dopady na tradiční trhy, což se týká mimo jiné pádů ekosystému Terra a kryptoburzy FTX, kterými se ESMA zabývala.

Podle zprávy však navzdory malé expozici investorů vůči DeFi stále existují vážná rizika pro ochranu investorů v důsledku „vysoce spekulativní povahy mnoha ujednání DeFi, důležitých provozních a bezpečnostních zranitelností a nedostatku jasně určené odpovědné strany.“

To by se mohlo promítnout do systémových rizik, pokud by tento fenomén získal významnou trakci a/nebo pokud by se propojení s tradičními finančními trhy stalo významným, dodává zpráva.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *