Digitální juan by měl mít „kontrolovatelnou anonymitu“ – míní centrální banka Číny

juan, digitální, Čína, měna, stablecoin

Jak asi víte, Čína usilovně pracuje na dokončení svého projektu státního stablecoinu – digitální juan. Centrální banka si je zřejmě vědoma obav obyvatel a nelibosti zahraničních médií ohledně plné kontroly lidí…

Digitální juan s „kontrolovatelnou anonymitou“

Během příprav Číny na svůj statut první země, která zavede svou digitální domácí měnu – digitální juan – se množí dohady, zda krok nepřinese komunistické vládě nebývalý dohled nad peněžními toky. Množí se obavy z plné kontroly čínských vládních orgánů nad ekonomikou a financemi svých obyvatel.

Juan by měl v původní papírové podobě zcela zaniknout. Jinými slovy tak nebude pomocí peněz prakticky možné zaplatit sousedovi za láhev vína či opravu plotu, nebo číšníkovi spropitné, aniž by každá transakce prošla systémem.

Jak informovala agentura Reuters, vysoký představitel centrální banky uvedl, že čínská digitalizovaná domácí měna není snahou získat plnou kontrolu nad informacemi široké veřejnosti.

čína, juan, 1914
Čínský juan – 1914

Rovnováha

Neusilují o plnou kontrolu, ale naopak prý usilují o rovnováhu mezi „kontrolovatelnou anonymitou“ a praním špinavých peněz. Z vyjádření Mu Changchuna z Institutu pro výzkum digitální měny centrální banky:

„Víme, že poptávka široké veřejnosti je udržovat anonymitu pomocí papírových peněz a mincí… dáme lidem, kteří to požadují, anonymitu při svých transakcích. Zároveň však zachováme rovnováhu mezi kontrolovatelnou anonymitou a praním špinavých peněz, CTF (financování terorismu) a také daňovými otázkami, online hazardními hrami a jakékoli elektronické trestné činnosti.“

Advertisement

Tak co myslíte, dostojí čínská centrální banka těmto slibům, až svůj digitální juan vypustí do světa? Kontrolovaná anonymita každopádně není příliš jednoznačný pojem. Není to podle vás tak trochu protimluv? Dejte nám vědět do komentáře, co si o tom myslíte.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Alibaba na největší 24hodinové nákupní akci na světě rozdává free Bitcoin

Zdroje:
https://in.reuters.com/
https://www.coindesk.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.