Úterý, 28 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Efektivní altruismus a „směšné“ akce v FTX: SBF dokonce zvažoval, že dá Trumpovi 5 miliard USD, aby nekandidoval

„Žádný rozumný člověk by tato rozhodnutí neudělal,“ říká bývalý softwarový inženýr z Alameda Research o tom, co nakonec vedlo ke kolapsu kryptoimpéria Sama Bankmana-Frieda, jehož součástí byla kryptoburza FTX.

Efektivní altruismus byl použit k ospravedlnění „stále riskantnějších a směšných“ akcí na krypto burze FTX před jejím konečným kolapsem v listopadu 2022, řekl bývalý softwarový inženýr z Alameda Research krátce před soudem SBF 3. října.

Aditya Baradwaj se podělil o to, jakou roli hrála ideologie v kolapsu FTX, a vysvětlil, jaké bylo pracovat pod vedením bývalého miliardáře. Efektivní altruismus, prezentující zisky jako prostředek k rozdávání, naklonil misky vah rozumu a posunul mnoho rozhodovacích procesů ve společnosti k šílenství.

Tato ideologie byla použita k ospravedlnění stále riskantnějších a směšnějších činů, na které, upřímně řečeno, se mělo pohlížet s rozumem, uvedl.

Jako inženýru ve společnosti Alameda Research mi můj bývalý šéf: Sam Bankman-Fried ukradl veškeré celoživotní úspory. Nyní, po měsících zotavování z šílenství kolapsu FTX, jsem připraven vyprávět svůj příběh.

Zákonodárci z americké sněmovny tlačí na Genslera ze SEC, aby „okamžitě“ schválil spotový bitcoinový ETF

Efektivní altruismus byl podle Baradwaje součástí vize všech zaměstnanců, ale dospělo to k bizarním a směšným činům, které by neudělal žádný rozumný člověk. Pod jeho rouškou daroval Bankman-Fried miliony dolarů na prevenci budoucích pandemií a vyléčení malárie v rozvojových zemích. Velké množství peněz daroval politikům z Demokratické, ale i Republikánské strany.

„Šokuje vás to jen tehdy, když Sama neznáte,” říká autor Michael Lewis o odhalení ve své nové knize o Samu Bankman-Friedovi. Jedním z odhalení v knize je, že SBF se snažil zaplatit Donaldu Trumpovi, aby nekandidoval na prezidenta.

Uvedl:

Sam si myslel, že bychom mohli zaplatit Donaldu Trumpovi, aby nekandidoval na prezidenta, […] jako kolik by to stálo? Číslo, kolem kterého se to točilo, bylo 5 miliard dolarů.

Prostě se to nestalo, protože Bankman-Fried už neměl těch 5 miliard dolarů, dodal.

„Vypadal jako někdo, kdo ví, co dělá, a určitě jsme k němu měli velký respekt a důvěru,” uvedl Baradwaj s tím, že na něj cílevědomost a neochvějnost SBF dělala dojem.

Tato důvěra byla nakonec značně zneužita.

Baradwaj řekl, že víra Bankmana-Frieda v jeho domněle altruistické motivy může být důvodem, proč bývalý zakladatel FTX neochvějně trvá na své nevině i přes rostoucí počet důkazů proti němu.

Jsem si jistý, že se mu v hlavě dějí všechny druhy šílených, psychologických věcí, kterými se pravděpodobně snaží vyrovnat s fakty, uvedl Baradwaj. Možná skutečně věří, že to, co udělal, bylo v pořádku, nebo ve skutečnosti věří, že neudělal nic špatného.

Podle vývojáře SBF hovořil o vizích, jako je továrna na vakcíny na Bahamách. Mluvil o hypotetických budoucích technologiích, jako je opakovaná selekce embryí, či o malárii a veganství.

Nechtěl jen budovat firmu. Chtěl postavit stroj – rostoucí sféru vlivu, která by mohla prorazit zdi té malé kanceláře v Berkeley a zaplavit svět jako síla dobra.

…Sam samozřejmě neskončil tím, že by postavil továrnu na vakcíny nebo vymýtil malárii. Jeho zákazníci, investoři a zaměstnanci – ti, kteří mu nejvíce důvěřovali – jsou finančně zdrceni. A ruiny napůl postaveného velitelství FTX ležely rozházené po plážích Nassau.

Když pak Lewis mluvil o dopadu po pádu FTX v listopadu 2022, řekl:

Bylo to jako následky Pompejí. Oblečení a věci zanechané, zmrazené v čase. Mnozí zamířili na letiště a nechali služební auta s klíčky uvnitř u obrubníku.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *