Pátek, 24 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum má vážný problém centralizace uzlů! Podle odborníku je vystaveno centralizovanému bodu selhání

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin přiznává, že centralizace uzlů je jednou z hlavních výzev Etherea a varuje, že skutečné řešení nemusí přijít dříve než za 20 let.

Druhá největší kryptoměna má za sebou celou řadu významných updatů, včetně aktualzace Merge, která přinesla přechod halvní sítě ETH na proof-of-stake. Přesto stále čelí vážným problémům.

Centralizace uzlů je jedním z největších úskalí sítě Ethereum. V současné době je většina z 5 901 aktivních uzlů Ethereum provozována prostřednictvím centralizovaných webových poskytovatelů, v čele s Amazon Web Services.

Hackeři převzali oficiální vládní stránky Indie, Vietnamu a dalších, aby okradli uživatele peněženky MetaMask

Podle mnoha odborníků nezvládnutá uživatelská přívětivost a další faktory nerovnoměrné distribuce uzlů vystavují blockchain Ethereum centralizovanému bodu selhání.

Data ohledně distribuce uzlů Ethereum od poskytovatelů webových služeb vyplývají z databází Ethernodes. Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina by se jejich nápadná centralizace měla řešit zlevněním a zjednodušením provozu uzlů.

Buterin ve svém projevu na Korea Blockchain Week nastínil šest klíčových problémů, které je třeba vyřešit, ale zdůraznil, že problém uzlů je „velkým kouskem skládačky,“ aby se zajistilo, že síť Ethereum zůstane z dlouhodobého hlediska decentralizovaná.

Jednou z těchto šesti věcí je technicky usnadnit lidem provoz uzlů a bezstavovost je jednou ze skutečně důležitých technologií, jak to udělat správně. Pro provoz uzlu jsou dnes potřeba stovky gigabajtů dat. S bezstavovými klienty můžete provozovat uzel v podstatě na nule, vysvětlil Buterin.

Vitalikem použitý pojem “stateless” se týká odstranění závislosti na centralizovaných poskytovatelích služeb při ověřování aktivity v síti. Skutečná decentrlizace sítě pak i podle nadace Ethereum Foundation bude možná až tehdy, jakmile operátoři uzlů budou moci provozovat Ethereum na jakémkoli skromném a levném hardwaru.

V dlouhodobějším horizontu je v plánu udržovat plně ověřené uzly Etherea, kde byste ho mohli mít doslova na svém telefonu. Tyto technické problémy budou muset být nakonec vyřešeny – možná za 10 let, možná 20 let, dodal Buterin.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *