Úterý, 23 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Závod o Bitcoin ETF v USA: Přehled přihlášek a termínů pro rozhodnutí komise pro cenné papíry a burzy

V USA probíhá závod o spuštění prvního spotového bitcoinového fondu obchodovaného na burze. Jeho schválením by SEC poskytla investorům regulovaný produkt fyzicky podložený bitcoiny, který si mohou koupit jako akcii fondu.

První spotové Bitcoin ETF, které regulátor schválí, by získalo konkurenční výhodu a možnost ovládnout trh. Problémem je, že komise zatvrzele odmítá takový fond v USA schválit, přestože v sousední Kanadě i jinde ve světě se již tato aktiva běžně obchodují. Přihlášek je přitom celá řada.

BlackRock

BlackRock požádal o spotový bitcoinový ETF 15. června. Podání šokovalo svět kryptoměn a tradičních financí i proto, že generální ředitel společnosti Larry Fink dříve nazval BTC indexem pro praní špinavých peněz. Dne 15. července SEC formálně přijala BlackRock spotovou bitcoinovou ETF přihlášku ke kontrole. Gigant žádá o ETF s Coinbase jako kryptosprávcem a poskytovatelem dat o spotovém trhu a BNY Mellon jako správcem cashe.

WisdomTree

Správce aktiv se sídlem v New Yorku poprvé požádal o spotový bitcoinový ETF v USA 8. prosince 2021, což bylo zamítnuto SEC v roce 2022. Agentura tvrdila, že ETF zaostává z hlediska ochrany investorů; nicméně díky vstupu BlackRock do spotového bitcoinového ETF závodu se WisdomTree 19. července znovu přihlásil k SEC.

Valkyrie Investments

Společnost pro správu aktiv Valkyrie podala svou první bitcoinovou ETF žádost v lednu 2021, ale čelila zamítnutí ze strany SEC, stejně jako mnoho dalších správců aktiv. S obnoveným nadšením kolem spotového bitcoinového ETF Valkyrie znovu podala svou žádost 21. června. ETF by odkazovalo na referenční cenu Bitcoinu Chicago Mercantile Exchange (CME), přičemž kryptosprávcem by bylo Xapo.

ARK Invest

Společnost ARK Invest podala žádost o ARK 21Shares Bitcoin ETF v červnu 2021. ARK se spojil se švýcarským poskytovatelem ETF 21Shares a pokud bude ETF schválen, bude spuštěn na Chicago Board Options Exchange (Cboe) BZX Exchange pod symbolem ARKB.

VanEck

VanEck je jedním z prvních žadatelů o bitcoinové ETF, své první podání podal již v roce 2018. Správce aktiv stáhl svou žádost v září 2019 a druhý pokus učinil u SEC v prosinci 2020, přičemž akcie trustu byly nastaveny na obchodování na burze Cboe BZX. Firma podala novou žádost v červenci 2023.

Japonský regulátor zruší zdanění nerealizovaných zisků z kryptoměn, oddechnout by si mohly právnické osoby

Fidelity/Wise Origin

Fidelity Investments poprvé požádala o spotový bitcoinový ETF v roce 2021 a znovu požádala o svůj Wise Origin bitcoinový trust 19. července 2023. Pro Wise Origin Bitcoin Trust by Fidelity Service Company sloužil jako administrátor, zatímco Fidelity Digital Assets bude jednat jako správce BTC.

Invesco Galaxy Bitcoin ETF

Invesco poprvé podalo žádost o svůj Invesco Galaxy Bitcoin ETF společně s Galaxy Digital dne 22. září 2021. Společně znovu podali svou žádost v červenci.

Bitwise

Bitwise poprvé požádal o spotový bitcoinový ETF v říjnu 2021, ale čelil zamítnutí ze strany SEC. Správce aktiv znovu podal svou žádost v srpnu 2023.

GlobalX

Manažer fondu GlobalX se zapojil do závodu ETF v roce 2021 spolu s několika dalšími finančními giganty. Manažer fondu znovu podal svou žádost v srpnu 2023 a stal se devátým žadatelem. Firma jmenovala Coinbase jako svého partnera pro sdílení dohledu.

SEC dle očekávání nedávno opět odložila rozhodnutí hned o 7 přihláškách. Podle některých analytiků by se však investoři mohli dočkat kladného rozhodnutí organizace začátkem příštího roku, kdy se přiblíží konečné termíny, jak ukazuje tabulka níže (sloupec final deadline).

Ve světle nedávného právního vítězství Grayscale a vlny obnovených žádostí zvýšili analytici ETF z Bloomberg své očekávané šance na schválení spotového bitcoinového ETF z 65 % na 75 procent. Soud potvrdil, že agentura neměla důvod zamítnout fond podložený bitcoiny, když současně schválila fond podložený bitcoinovými futures. Dalším faktorem, který pozorovatelé vnímají jako gamechanger, je vstup investičního giganta Blackrock do závodu.

Pokud jde o důvody, které SEC uvedla při opakovaném zamítání spot Bitcoin ETF, tvrdila, že bitcoinový trh není dostatečně velký nebo vyspělý, aby udržel poptávku na trhu ETF. Komise také uvedla, že volatilita cen a nedostatečná úroveň dohledu nad obchodováním by mohly potenciálně způsobit, že trh bude náchylný k podvodům a manipulaci.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *