Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Evropský parlament schválil přelomový zákon o umělé inteligenci, který by mohl být vzorem pro celý svět

Jediný přímo volený orgán Evropské unie – Evropský parlament – schvaluje první komplexní předpisy o umělé inteligenci na světě. Cílem regulace je podle politiků bezpečný a etický vývoj umělé inteligence v EU. Téma se stalo akutním s rozvojem nástrojů, jako je ChatGPT, nicméně debaty se vedly již několik let před přijetím legislativy.

13. března zástupci EU definitivně schválili zákon Evropské unie o umělé inteligenci (AI). Podle oznámení byla legislativa schválena 523 hlasy pro, proti bylo 46 hlasů a 49 se zdrželo hlasování.

Komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton uvedl:

Akt o umělé inteligenci rozpoutal velké vášně. A to právem. Členské státy dnes podpořily politickou dohodu, jíž bylo dosaženo v prosinci, a uznaly dokonalou rovnováhu, kterou vyjednavači nalezli mezi inovacemi a bezpečností.

Deklarovaným výsledkem zákona na území 27 členských států je, že AI bude důvěryhodná a bezpečná a že bude respektovat základní práva EU. Legislativa ale zároveň podporuje inovace, uvádí web Evropského parlamentu.

Jako Unie jsme dali signál celému světu, že to bereme velmi vážně… Nyní musíme být otevření spolupráci s ostatními… musíme být otevření budovat [AI] vládu s co největším počtem stejně smýšlejících demokracií, uvedl europoslanec Dragos Tudorache.

Zákon EU o umělé inteligenci rozděluje modely strojového učení do čtyř kategorií na základě rizika, které představují pro společnost, přičemž vysoce rizikové modely podléhají nejpřísnějším pravidlům. Na webu EU se k tomu uvádí:

Všechny systémy umělé inteligence považované za jasnou hrozbu pro bezpečnost, živobytí a práva lidí budou zakázány, od sociálního hodnocení ze strany vlád až po hračky využívající hlasovou asistenci, která podporuje nebezpečné chování.

Důležitá část legislativy se týká generativních modelů AI, které v posledních letech díky technologickému pokroku prudce vstoupily do životů lidí.

Vývojáři univerzálních modelů umělé inteligence, ať už půjde o startupy, nebo některá velká jména, jako je ChatGPT, Grok a Gemini, budou muset předat podrobné shrnutí školicích dat používaných k výcviku takových systémů a zůstat v souladu s autorským právem EU.

Deepfake obsah, který byl vygenerován pomocí AI, bude muset být náležitě označen a totéž se v zásadě týká jakéhokoli obsahu generovaného AI.

EU vytvořila nástroj nazvaný The EU AI Act Compliance Checker, který organizacím umožňuje zjistit, kam v rámci evropské regulace spadají.

Další:

Bitcoin za 170 000 dolarů v květnu?! Pokud se potvrdí parabola, budete se divit, říká analytik Dave the Wave

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *