Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Finance | Vánoce na dluh? Snadná cesta do dluhové pasti!

Blíží se čas Vánoční, blíží se nám Vánoce… To si již od září říkáme s lehkou dávkou zákaznické satiry. Je to radostná doba pro naše děti, které začínají odpočítávat. Vánoční čas nabízí mnoho možností, ale také úskalí. Lidé se začínají chystat na drahé dárky, vánoční nákupy a na to, jak zase rozpráší hromadu peněz za trochu rodinné pohody, která je však k nezaplacení. Někteří podléhají tlaku nabídek a nějaká ta kreditka to přece jistí, že?

Finance vs. Vánoce

Pokud jste si během roku dokázali naspořit na Vánoce, je to fajn. Hodně bohatých lidí říká, že nejdůležitější nejsou věci, ale zážitky. O Vánocích si můžete užít zaslouženou chvíli odpočinku se svou rodinou, po celoroční práci. Mám dojem, že většina lidí to tak má, snad… A na ty ostatní samozřejmě čekají banky, které vám právě v tento čas mohou nabídnout úvěr či kreditku.

Tak jako vše, i Vánoce stojí peníze. Běžný člověk často celý rok pracuje, aby si tyhle chvíle vůbec mohl dopřát. Podle mě to není ideální, hnát se celý týden za vidinou víkendu, celý rok za dovolenou a celý život za důchodem. Horší je, když ani to nestačí a vaše finance stále nejsou ok.

Nebezpečí dluhové pasti

Nevím, jak je to dnes, ale když jsem byl na základní škole, nikdo nás neučil, že si nemáme brát půjčku na spotřebu. Půjčka by měla sloužit pouze na dlouhodobé výdaje, jako je např. oprava auta, nákup porouchaného topení, nebo třeba nová střecha. I v těchto případech je samozřejmě vždy lepší využít rezervu, pokud ji máte.

Úvěr by nikdy neměl sloužit na spotřebu, tedy na jednorázové nákupy, jako je např. i dovolená či Vánoce. Tyto věci spotřebujete, prožijete a jsou pryč, ale dluh vám zůstane. Jistě, získáte zážitky, které vám nidko nevezme, ale mít na krku exekuci, to by byl teprve “zážitek”. To nechcete! Pokud si letos půjčíte na Vánoce, je možné, že díky splácení nebudete schopni naspořit na ty příští rok a dostáváte se do začarovaného kruhu.

Odtud už je to jen krůček do dluhové pasti. Nastane třeba nečekaná situace, začne vám zatékat střechou, krize vás připraví o práci, nebo to prostě jen přeženete s půjčkami… Proto bych si dovolil vám v tento předvánoční čas doporučit, abyste zvážili krásné klidné a pohodové Vánoce. Abyste zvážili i možnost, že nemusíte dělat dojem a utrácet horem dolem. Že se nemusíte chlubit a předvádět, pokud na to ještě nemáte. Snad to vaše rodina pochopí a děti se spokojí s dárky, které si můžete dovolit. Marketingová hypnóza je silná, tak vám přeji hodně štěstí.

Bohatý táta

Kiyosakiho knihu Bohatý táta, chudý táta by měly číst děti ve škole. Klidně třeba místo Babičky, která je sice “krásně staročeská” a Barunka je jistě hodné děvče, no v dnešní době je bohužel i malé dítě mnohem více ve světě dospělých, než celá knihovna Babiček. A svět dospělých, do kterého se děti stále časněji ženou, skýtá také mnohé pasti, do kterých se často pochytají i dospělí.

Na bohatém tátovi, jak ho ve své knize líčí Kiyosaki, mě zaujala celá řada věcí. Jednou z nich je jeho nenápadnost. Do poslední chvíle nikdo z jeho spolupracovníků nevěděl, že něco vlastní. Skutečně chytří lidé se neženou do drahého velkého domu, nekupují sporťák a nejezdí na drahou dovolenou, když na to ještě nemají.

Já to cítím podobně. Není pro mě důležité, jestli navenek působím bohatě. Nechci se předvádět a chlubit. To mě nezajímá. Zajímá mě finanční svoboda a až jí dosáhnu, můžete se těšit na knihu. Je to jen můj názor a vy si samozřejmě dělejte co sami uznáte za vhodné. Já se přikláním k mottu youtubera Josefa Hoanga: „neutrácej, investuj” (ani ze drahé dovolené, ani za jeho kurzy).

Závěr – Vánoce

Skončí léto, podzim klepe do dveří a obchody se dávno chystají na Vánoce. Pokud by vánoční pohoda měla znamenat, že budete  do léta splácet, nebo dokonce déle, stojí za zvážení, zda to skutečně stojí za to. Já často píšu o bohatství, ale pro řadu lidí je to mnohdy jen o tom, jak nebýt chudý. Nechytněte se do dluhové pasti!

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sledujte nás na Facebooku a přidejte se do naší free HODL skupiny. Získáte tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které vám pomohou ve vašem úsilí.

Co číst dále?

Kryptomarket | Bitcoin padá! Jak s tím souvisí Čína a co dál?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *