Neděle, 25 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Kandidát na Satoshiho Hal Finney v roce 1998 přednášel o zero-knowledge proofs, ukazují nově objevené záběry

Před 25 lety, celou dekádu před spuštěním první kryptoměny, Hal Finney diskutoval o možnosti důkazů s nulovými znalostmi na výroční kryptologické konferenci v Kalifornii.

Bitcoinový průkopník a jedna z možných postav, která přichází do úvahy jako potenciální zakladatel Bitcoinu Satroshi Nakamoto, byl nově objeven na záběrech z roku 1998. Popisuje zde možnost odeslání kryptograficky zašifrovaného nároku bez odhalení jakýchkoli podrobností obsažených ve stejném nároku.

Video, údajně z konference Crypto ’98 konané 26. srpna 1998 v Santa Barbaře, ukazuje Finneyho, jak podrobně diskutuje o konceptu důkazů s nulovými znalostmi, kryptografické technologii, která si o desetiletí později získala obrovskou popularitu.

Chci vám dokázat, že znám zprávu, která se hashuje na danou hodnotu hash pomocí hash SHA-1. Nechci vám o zprávě nic prozrazovat. Je to důkaz s nulovými znalostmi a k ​​tomu jsem napsal program, o kterém vám povím, vysvětlil Finney.

Bankovní gigant Citigroup spouští privátní blockchain pro tokenizaci klientských vkladů a zrychlení převodů

V době Finneyho projevu byly důkazy s nulovými znalostmi považovány za možnost, ale kvůli tehdejším hardwarovým omezením byly obecně považovány za, jak Finney říká, „neefektivní nebo nepraktické.“

O desítky let později není nic divného, když se ZK-proofs využívají například ke škálování druhé největší kryptoměny Ethereum.

Finney je známým průkopníkem kryptoměnového průmyslu. Byl to počítačový vědec, který učinil některé z prvních příspěvků k technologii zvyšující soukromí, včetně prvního plně anonymního remaileru, nástroje, který chránil identitu uživatele při odesílání e-mailů. Finney navíc vytvořil první opakovaně použitelný systém proof-of-work, téměř 5 let před Bitcoinem.

Ačkoli Finney sám tuto teorii popřel, monzí stále věří, že by mohl být Satoshi Nakamotem. Nově nalezené video by mohlo být jedním z prvních případů, kdy někteří lidé mohli slyšet Finneyho hlas.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *