Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Co je Uniswap? Jak obchodovat na decentralizované burze (DEx) pomocí peněženky Metamask (edit. 2023)

Decentralizovaná burza (DeX) Uniswap nabízí možnost obchodovat bez držení prostředků na centralizované burze. Najdete zde nové tokeny, což může být jako investice velmi zajímavé, ovšem také nebezpečné. Dávejte si tedy pozor. Zde si ukážeme, jak Uniswap použít a obchodovat ERC-20 tokeny a daší kryptoměny rovnou, s pomocí web3 peněženky.

Platforma Uniswap byla postavena v roce 2018 nad blockchainem Ethereum, druhým největším kryptoměnovým projektem na světě podle tržní kapitalizace. Je kompatibilní se všemi ERC-20 tokeny a podporuje peněženkové služby, jako je MetaMask, Trust Wallet, WalletConnect, Coinbase wallet, Portis či Fortmatic…

Jak obchodovat na Uniswap DEx – Jak koupit ERC-20 tokeny bez centralizované burzy rovnou z peněženky Metamask

My se rovnou nyní společně podíváme na to, jak se obchoduje na decentralizované burze Uniswap, a to třeba rovnou z peněženky Metamask. Na tuto peněženku jsme také vydali samostatný návod, který si případně můžete přečíst zde.

Používat Uniswap není žádná věda. Princip je úplně prostý. Necháme stranou nějaké technické detaily pro geeky a podíváme se na Uniswap očima budoucího uživatele.

Decentralizovaná burza s logem jednorožce umožňuje swapy přímo na blockchainu.

To, co tato decentralizovaná burza dělá, je, že vám umožní připojit se jedním klikem svou peněženkou a následně libovolně směňovat (swapovat) své ETH či ethereové tokeny za aktuální tržní cenu.

Začněte tedy peněženkou a založte si Metamask, můžete použít návod, a nezapomeňte si do ní poslat nějaké ETH. Na ethereovém blockchainu se platí poplatky v Ethereu, které se následně z velké části pálí, což mimochodem vedlo k jeho deflační povaze.

Jestliže máte první krok hotový, měli byste mít ve svém prohlížeči, jako je Mozilla Firefox, Brave či Google Chrome, svou novou peněženku a v ní nějaké ETH k obchodování.

 1. Nyní přejděte na rozhraní Uniswap (https://uniswap.org/), spusťte aplikaci a připojte svou peněženku kliknutím na connect vpravo nahoře.
 2. Přihlaste se do své peněženky a umožněte jí připojit se k Uniswapu.
 3. Vyberte token, který chcete vyměnit, zadejte částku a klikněte na swap.
 4. Zkontrolujte údaje a potvrďte transakci ve své peněžence.
 5. Počkejte na přidání transakce do ethereového blockchainu (Průběh transakce můžete zkontrolovat zkopírováním a vložením ID transakce na https://etherscan.io/)

Obchodování na Uniswap má své plusy i mínusy.

Výhody:

 • žádné KYC (nevystavujete útoku své osobní údaje),
 • kryptoměny jsou celou dobu vaše (žádné custody),
 • nejnovější ERC-20 tokeny bez čekání na zalistování.

Nevýhody:

 • scam tokeny (pozor, zde není třetí strana, která by selektovala tokeny, kdokoli může přijít a zalistovat na Uniswap cokoli),
 • vyšší poplatky (každý obchod probíhá na blockchainu ETH),
 • nižší likvidita a slippage (můžete dostat vyšší, ale i nižší cenu, než jste očekávali v době zadání obchodu, zejména při vysoké volatilitě).

Prostředí peněženky uživateli nabídne zvolit výši poplatků (obvykle ze tří možností), podle toho, jak na transakci spěcháte. Myslete na to, že poplatky se mohou výrazně lišit podle aktuální vytíženosti blockchainu.

Ethereovými poplatky jsme se již na Hodlerovi opakovaně zabývali. Například zde najdete několik tipů.

Závěr

Řada projektů v minulosti dokázala investorům přinést lákavé zhodnocení. Obchodníci rádi vyhledávají cesty, jak se k těm s největším potenciálem dostat jako první. Významným plusem decentralizovaných burz, jako je Uniswap, je absence třetí strany, které byste museli svěřit své krypto.

Ještě jednou však důrazně upozorňujeme na rizikovost investování do neznámých altcoinů. Než si nějaký token pořídíte, věnujte dostatek času tomu, že si o něm zjistíte co nejvíce informací a ověříte jeho pravost. Pozor na phishing – na stránky Uniswap choďte pouze pomocí pravé adresy.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *