Sobota, 13 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Kryptomarket | Manipulace na Trhu Kryptoměn

Včerejší korekce je na místě a spekulace o tom, že jde zase o nějakou manipulaci, bych nechal stranou. Může, nemusí… Co na trhu vlastně je a není manipulace? Všechno? Nic? Proč každý nákupní a prodejní příkaz ovlivňuje cenu?

Nabídka a poptávka

Trh je místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Podle ekonomických teorií a vlastně i přírodních zákonů vše směřuje do rovnováhy. To je v podstatě nejdůležitější východisko, na kterém prakticky všechny ekonomické teorie stojí.

Když nabídka převyšuje poptávku, cena jde dolů, dokud nezačne být lákavá pro další účastníky trhu, kteří začnou nakupovat. Pak se pravděpodobně stane, že tentokrát poptávka převýší nabídku a opět to posune cenu, tentokrát nahoru. A tak pořád dokola. Rovnovážný stav nikdy dlouho nevydrží a cena tak neustále kolísá.

Volatilita

To, o čem mluvíme, je vlastně volatilita. Na finančních trzích se vlastně snažíme na této volatilitě vydělat. Ať už trader, spekulant, nebo dlouhodobý investor – hodler, všichni chceme využít toho, že se domníváme, kde bude za určitý čas cena (a v souvislosti s kryptoměnami i využití). Podle toho přizpůsobíme své chování.

Manipulace

Manipulaci na finančních trzích, resp. kryptomarketu, bychom mohli shrnout tak, že se jedná o cílené vytváření umělé nabídky či poptávky za účelem ovlivnění ceny daného aktiva (kryptoměny) určitým směrem. Tato nabídka a poptávka může být vytvořena jak přímo – zadáním příkazu do order booku, tak i nepřímo – vypuštěním nějaké zásadní informace.

Manipulace s cenou má za cíl vydělat peníze tomu, kdo manipuluje. Není žádným tajemstvím, že k tomu skutečně dochází. Avšak to, že se tak děje, ještě neznamená, že je třeba za vším hledat právě manipulaci. Manipulaci pak najdeme zejména v mediálních výkřicích různých osob, které se nás snaží masírovat svými vyjádřeními.

TIP redakce: HODL | Myslete dlouhodobě, jinak na Bitcoinu proděláte

Prodělali jsme – může za to manipulace!

Tohle slýchám až trapně často. Mnozí tradeři si dle mého názoru hrají na to, že nasáli veškerou moudrost světa. Nemám nic proti tradingu, naopak. Od traderů se snažím učit. Sleduji jejich grafy, analýzy, čtu články a dívám se na videa. Tato vysoce riziková disciplína je svým způsobem fascinující.

Tradeři můžou hodlerům pomoct s rozhodováním kdy nakoupit, na jakých úrovních si nastavit limitní příkazy a podobně. Pokud však od někoho z nich nápadně často slyšíme o manipulaci, je třeba se mít před takovým analytikem na pozoru. Zejména pokud začne dávat své ztráty a manipulace s trhem do přímé úměrnosti, resp. se na ně odvolávat.

Za každým pádem i růstem vždy něco je

Na trhu se nic neděje jen tak. Vše má určitý důvod. Už jsme si řekli, že pohyb ceny je způsoben tím, že se trh vrací do rovnováhy. Cena se zkrátka vždy snaží vyrovnat rozdíl mezi nabídkou a poptávkou. Vždy, když se kurz pohne, má to nějakou příčinu. U větších pohybů to samozřejmě platí také.

Příčina neznamená manipulaci

Na kryptomarketu cenové manipulace skutečně máme. Nejsem však vůbec příznivcem toho, hledat manipulaci za vším. To neznamená, že bych chtěl zavírat oči před faktem, že kryptomarket je manipulován. Nízká kapitalizace a omezený dohled nad trhem k tomu přispívá.

Když burza nebo někdo s vysokým kapitálem zjistí, že má možnost poměrně snadno vydělat velké peníze, můžeme předpokládat, že to udělá. Avšak nepleťme si příčinu s manipulací. Fakt, že za růstem či propadem vždy něco (někdo) stojí, ještě neznamená, že se jedná o manipulaci. V takovém případě bychom totiž museli konstatovat, že úplně každý pohyb kurzu je výsledkem manipulace.

-Kytka (fb stránka, Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *