HODL | Myslete dlouhodobě, jinak na Bitcoinu proděláte

HODL, hodler, hodlovat, hodleři, hodl, Bitcoin, blok, držet, hold
Advertisement

Milí čtenáři, přeji vám hezký a ničím nerušený sváteční večer při výročí 30 let od sametové revoluce. Co je vlastně na hodlování tak odlišné, oproti jiným investicím? Proč je důležité myslet dlouhodobě? A nebylo by lepší dát své peníze někomu, kdo se o vaše finance postará za vás?

HODL

Náš web není pojmenován jen tak náhodně. HODL je výraz, který původně vznikl jako překlep. Stalo se to v roce 2013. Během listopadu 2013 Bitcoin rostl více než 5násobně. Následoval prosinec a kurz z tehdejšího ATH klesl skoro o polovinu.

Právě v té době si jeden člen diskuzního fóra bitcointalk dopřával whiskey a následně napsal dnes již legendární příspěvek. V nadpisu stálo: „I AM HODLING.” Tento překlep se rychle uchytil v kryptokomunitě jako synonymum dlouhodobého držení Bitcoinu, bez ohledu na to, kde je jeho cena.

HODL
Prosinec 2013 – GameKyuubi poprvé napsal HODL (překlep slova hold = držet)

Tip: Hold nebo jak to je? Další info o “žrditelích” #HODL

Hodleři

Stalo se z toho hotové hnutí. Hodleři neprodávají, nepodléhají panice, neztrácí nervy. Z dlouhodobého hlediska dosud žádný hodler neprodělal. Zatímco trading ve skutečnosti většině lidí způsobí ztrátu. O tom se moc nemluví, ale je to bohužel tak. Ani žádné placené signály a členské skupiny vás zpravidla před ztrátou neuchrání.

Jestli vám můžu něco doporučit, vemte raději peníze, které chcete vyhodit za placené skupiny, kupte za ně Bitcoin a neprodávejte, ať se děje cokoli. O tyto peníze byste stejně s největší pravděpodobností přišli. V roce 2013, kdy bylo poprvé použito slovo HODL, stál Bitcoin necelých 600 dolarů.

Myslete dlouhodobě

Proto bych vás chtěl v tomto článku vyzvat, abyste mysleli dlouhodobě. Přestože denně sledujeme novinky, bavíme se tím, jak lidé šílí z každé drobné změny kurzu a snažíme se přikoupit za dobrou cenu… I přesto bychom měli mít na paměti, že je skoroě jedno, jestli je dnes cena BTC 8 tisíc, 12 tisíc, nebo klidně 3 tisíce.

Dnes může kurz Bitcoinu může jít na 6 tisíc dolarů, může jít klidně na 10, nebo dokonce 30 tisíc. Stejně tak může být v lednu zpět na 5, nebo dokonce vytvořit nové LOW. Krátkodobě přemýšlející investoři zpanikaří a prodají ve ztrátě. Hodleři si možná něco přikoupí, ale rozhodně nezpanikaří.

Snažme se to vnímat tak, že pokud kryptomarket dosáhne cen, které jsme si určili jako cílové, budeme u toho. Samozřejmě bude fajn, když to bude do 3 let, ale pokud budeme muset čekat 30 let, budeme hodlovat a čekat. Mám pravdu?

A co když Bitcoin umře?

Ve skutečnosti mu smuteční oznámení vypsali již mnohokrát. Web 99bitcoins.com shromažďuje články, které tvrdí, že je Bitcoin mrtvý. Aktuálně Bitcoin “umřel” již nejméně 427krát. Kdybych si nebyl jistý, že Bitcoin dlouhodobě přežije, tak bych tu nebyl. Rozhodněte se však sami, zda má Bitcoin budoucnost a jestli ji mají altcoiny (alternativní “Bitcoiny”), resp. které.

Hodler jde proti proudu

Hodler je především člověk, který má vlastní rozum. Je jedno, co si myslím já. Nechci si pod svými články nebo ve skupině vytvořit stádo ovcí, které budou čekat na to, jaká doporučení jim naservíruju. Mám pro vás v tomto ohledu jediné doporučení. Vezměte zodpovědnost za své finance do vlastních rukou, nikdo jiný to za vás neudělá.

Strategická rozhodnutí

O strategii jsem toho již napsal mnoho. V zásadě musíte udělat několik důležitých rozhodnutí a těch se následně držet. Jde například o to, kdy se dát do nakupování, kterou minci zvolit, který altcoin prodat, zda držet jen Bitcoin a jak dlouho hodlovat. Je třeba znát rizika, dodržovat bezpečnostní pravidla a nepodléhat emocím.

HODL není o rychlých ziscích. Není to o tom, že si zakoupíte balíček a za měsíc jste za vodou. Spíš bych řekl, že je to životní styl. Člověk, který se pro tuto cestu rozhodl, je ochotný na sobě pracovat. Vzdělává se a hledí vstříc budoucnosti. Není to  ten druh člověka, který bezhlavě utrácí a nemyslí na budoucnost.

Kdo se děsí neúspěchu a ztráty, ten ať radši nehodluje

Bitcoin dlouhodobě roste. I některé altcoiny zatím drží krok. Přicházejí noví hráči, giganti, každý den se kryptoměny posouvají o kus dál. Zažíváme opravdu velmi bouřlivé období a je jen otázkou času, než vytvoříme nové ATH. Bitcoin může dosáhnout 100 tisíc dolarů, nebo dokonce milion. Důležité je, pokud se tam skutečně dostane, budete na to připraveni?

TIP redakce: Měsíc s Hodlerem | Druhý měsíc od spuštění přinesl celou řadu novinek

Závěr

Možná se na zmíněné hodnoty Bitcoin časem dostane, možná ne. Důležité je, že pokud vstoupíte s davem, nebudete myslet dlouhodobě, bude vám chybět strategie a nebo se spolehnete na to, že vám někdo poradí, co máte dělat, tak proděláte. A to bez ohledu na to, že Bitcoin dlouhodobě roste. Spousta lidí takto přišla o velké peníze, přestože Bitcoin opakovaně rostl o tisíce procent. Myslete dlouhodobě!

A je třeba držet celý život? (Hold On for Dear Life) Osobně dávám přednost nějaké rozumné střední cestě, ale jsou i hodleři, kteří neprodají nikdy. Proč? Více zde: Proč někdo hodluje tak, že nikdy neprodá svůj Bitcoin?

 

-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

#SPPN 36 | Kolik “Bitcoinů” doopravdy potřebujeme?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.