Středa, 22 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Uživatelé se vzdali práv na své krypto, tvrdí právníci zkrachovalé platformy Celsius

Právníci zkrachovalého poskytovatele kryptopůjček prohlásili, že uživatelské finanční prostředky vložené na Celsius v podstatě patřily společnosti.

Vaše kryptoměny na účtu Celsius nebyly vaše!

1,7 milionu registrovaných uživatelů platfrormy Celsius ve více než 100 zemích se vzdalo vlastnictví kryptoměn, které vložili na účty Earn a Borrow. Uvedli to právníci z právnické firmy Kirkland pod vedením Pata Nashe na prvním slyšení o bankrotu společnosti Celsius.

Jednání se uskutečnilo dne 18. července. Maloobchodní uživatelé s účty Vydělávejte a Půjčujte si podle právníků převedli titul svých mincí na firmu v souladu s jejími podmínkami služby (ToS).

Výsledkem je, že Celsius může tyto mince „používat, prodávat, zastavovat a rehypotekovat,“ jak chce.

Úskalí centralizovaných platforem

Zkrachovalá lending platforma Celsius nepřímo poukázala na úskalí centralizovaných služeb, jako jsou kryptoburzy a další platformy ukládající krypto uživatelů na vlastní peněženky.

Celsius pozastavil odměny a výběry pro všechny uživatele 13. června a od té doby pozastavil maržové výzvy, likvidace a vydávání nových půjček. Uživatelé v podstatě ztratili přístup ke svým penězům na účtu.

Advokát David Silver k tomu ve svém tweetu z 18. července napsal, že uživatelé by o tom měli „přestat uvažovat jako o své kryptoměně.“ Technicky totiž vše patří firmě a v případě problémů, jako má nyní Celsius, se to pochopitelně projeví v neprospěch zákazníků.

Custody

Jedinou výjimkou by se mohla ukázat služba tzv. Custody

, tedy správa či úschova krypta. Tu Celsius nabízel od dubna pro neakreditované americké investory. Šlo o reakci na to, že některé státy v USA vydaly příkazy k zastavení a upuštění od programu Earn.

Celsius v podmínkách tvrdí, že společnost nemůže používat coiny na účtech Custody bez povolení uživatele. Právníci to však zatím jednoznačně nepotvrdili ani nevyvrátili.

TIP: ECB přirovnává PoW kryptoměny, jako je BTC, k autům na fosilní paliva a hrozí zákazem

Závěr

Reportér Financial Times Kadhim Shubber si myslí, že uživatelé zkrachovalé platformy budou mít „zájem o jízdu v této kryptozimě.“ Podle něj nechají Celsius raději hodlovat (ne)své kryptoměny, což jim nabídne možnost zotavení ze ztrát.

“Velká většina zákazníků bude mít zájem tuto kryptozimu prožít, zůstat v longu na krypto a mít příležitost realizovat své zotavení prostřednictvím zhodnocení v prostředí kryptomakro,” uvedl.

Zda je takový scénář vůbec reálný se však neví. Podle vyjádření právníků se zdá, že uživatelé nemají žádnou možnost jak ovlivnit, kdy a zda vůbec něco dostanou nazpět.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *