Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Kryptoměnová burza a banka Kraken čelí žalobě komise pro cenné papíry! Podle regulátora neměla licenci

Kryptosektorem otřásá další ze série ostrých zásahů do jeho kritické infrastruktury pro obchodování digitálních měn. Americká SEC pod taktovkou Garyho Genslera neztrácí čas čekáním na rozhodnutí Kongresu o kryptoregulaci a žaluje další kryptoměnovou burzu: Kraken.

Americká komise pro cenné papíry a burzy zažalovala společnost Kraken. SEC tvrdí, že se obchodní platforma nezaregistrovala u regulátora jako burza cenných papírů, makléř, dealer a clearingová agentura. Kromě toho měla smíchat prostředky zákazníků s vlastními aktivy.

Podle žaloby podané u federálního soudu v San Francisku měl Kraken od roku 2018 fungovat jako platforma, která nezákonně umožňovala nákup a prodej kryptoměn.

Aniž by se společnost Kraken jakkoli registrovala u Komise pro cenné papíry a burzy, působila současně jako makléř, dealer, burza a clearingová agentura ve vztahu k těmto cenným papírům kryptoaktiv, uvádí SEC.

Mluvčí Krakenu uvedl, že společnost s obviněními nesouhlasí a plánuje se bránit u soudu. Tím se kryptoburza přidává k dalším dvěma velkým platformám, které bojují proti SEC v samostatných žalobách, Coinbase a Binance.

Kromě obvyklého postupu, kdy SEC využívá nátlak na kryptosektor firmu po firmě, aby si vymohla dozorčí roli nad odvětvím kryptoměn, které předseda Gensler označuje za cenné papíry, komise navíc tvrdí, že Kraken špatně hospodařil s aktivy.

Uvádí, že obchodní praktiky společnosti Kraken a nedostatečné vnitřní kontroly vedly k mísení zákaznických aktiv v hodnotě až 33 miliard dolarů s vlastními. SEC obvinila kryptoburzu, že tímto jednáním vystavila své klienty významnému riziku ztráty.

Tvrdíme, že společnost Kraken učinila obchodní rozhodnutí získat od investorů stovky milionů dolarů, místo aby se přizpůsobila zákonům o cenných papírech, uvedl v prohlášení ředitel divize pro vymáhání práva SEC Gurbir Grewal a dodává: Toto rozhodnutí vyústilo v obchodní model plný střetů zájmů, které ohrozily finanční prostředky investorů.

Podle SEC Kraken porušil registrační povinnost plynoucí z ustanovení zákona o burze cenných papírů z roku 1934. Od společnosti mimo jiné požaduje, aby vrátila své údajně neoprávněně nabyté zisky včetně pokuty.

Kraken k tomu uvedl:

Nesouhlasíme se žalobou SEC na Kraken a stojíme pevně za naším pohledem, že cenné papíry neuvádíme na burzu a plánujeme energicky bránit naši pozici.

Je zklamáním vidět, že SEC pokračuje na své cestě regulace vynucováním, která poškozuje americké spotřebitele, brzdí inovace a poškozuje globální konkurenceschopnost USA

SEC v žalobě uvedla 16 kryptoměn, které považovala za cenné papíry, včetně TOP10 projektů, jako je Cardano a Solana. Jejich sezam vidíte na obrázku.

 

Senátorka Cynthia Lummisová kritizuje SEC po žalobě Krakenu: Regulátor nemůže určovat pravidla vymáháním

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *