Pátek, 13 záříVítejte na českém hodlerském webu!

NFT – “Nonfungible tokens” jako další forma kryptoměny [Cryptoinvest]

Vyznat se v jednotlivých typech kryptoměn, mincí, tokenů, tokenů s “coin” v názvu, a opačně, to je již nyní poměrně složité. Aby toho nebylo málo, stále vznikají nové a nové formy – kryptoměny, které toho umí víc, měny s funkcí, krypto “cenné papíry”, a tak podobně. Někdo dělí kryptoměny na 3 skupiny, někdo na 2, někdo na 3, nebo třeba na 8… Zde se podíváme na NFT (Nonfungible tokens) a nebude chybět video youtubera Cryptoinvest, který již má svůj NFT token, podobně jako Kryptovláďa či zahraniční IvanOnTech.

TIP: HODL! HARD NFT (Black&White Edition)

Co je Nonfungible token (NFT)

Token

Abychom si trochu udělali pořádek v tom guláši pojmů. Pojďme si nyní říct, co že je vlastně token. Obecně bohužel není jednoznačný výklad, protože toto slovo figuruje ve dvou způsobech dělení kryptoměn.

  1. Způsob, kterému osobně dávám přednost pro jeho jednoznačnost a jasnost, je členění podle blockchainu. Jednoduše vše s vlastním blockchainem (resp. DLT) a vlastní síťí řadíme do kategorie “mince” (coin), zatímco kryptoměny, které nemají svůj blockchain, což tedy primárně znamená, že stojí na blockchainu jiné kryptoměny, nazýváme tokeny.
  2. Existuje však ještě druhý úhel pohledu, který jde čistě podle funkce. Ten říká, že vše, co má ambice být penězi, nazýváme kryptoměnou (peníze – měna, mince), zatímco ten zbytek jsou tokeny, které se ještě dále dělí na “utility” (užitkové, mající nějakou funkci..) a “security” (tokenizované cenné papíry).

Co je Nonfungible token (NFT)

Nyní se vraťmě k předchozí otázce, co je NFT token. No, podobně jako stablecoiny, další věc, kterou je těžké vtlačit do kategorií podle funkce. Pravda je, že těch různých funkcí kryptoměn je tolik a v tolika různých kombinacích, že se druhý způsob dělení skutečně v praxi příliš neosvědčil, ale dokažte mi opak a uznám chybu. Zpět k NFT. Tyto tokeny jsou podobné například stablecoinům, s tím rozdílem, že místo fiat měny se používají k reprezentaci nefinančních aktiv, jako jsou umělecká díla, nemovitosti nebo sběratelské předměty.

Mohou zastupovat herní předměty, umělecká díla, ale také vůbec nic. NFT Mohou mít různé funkce, třeba zaručovat originalitu nějaké vzácnosti, v podstatě mohou sloužit jako “e-shop,” kde si nákupem tokenu zakupujete zboží, které reprezentuje, a to vám bude následně doručeno.

V čem jsou NFT jiné?

Pokud NFT zastupují určitá reálná aktiva, dalo by se říci, že patří do kategorie “security,” avšak v případě, že jimi podpoříte youtubera a ten vás časem může odměnit nějakou limitovanou edicí, akcí, apod., pak se blíží spíše “utility.” Ve skutečnosti však mají jednu vlastnost, která je liší od drtivé většiny ostatních kryptoměn. Když si vezmete Bitcoin, můžete ho koupit celý, ale můžete si také koupit jen jednu desetinu, 0,01BTC, nebo libovolný kousek. Bitcoin je dokonale dělitelný a se svou jednotkou satoshi, což je jedna stomiliontina Bitcoinu, máte možnost koupit, poslat či směnit miniaturní zlomky BTC. NFT jsou přesný opak a nelze je dělit. Kupujete vždy jeden token, resp. jednotky, desítky, klidně tisíce, ale vždy pouze celých tokenů.

Jak už bylo řečeno, další zvláštnost spočívá v tom, že mohou (a nemusí) zastupovat prakticky cokoli. Může jít o umění, sběratelské předměty, věci z her, vstupenky na koncert, tokenizované nemovitosti, drahé kovy a v podstatě neomezenou škálu dalších věcí, služeb, autorských práv…

HODL! HARD NFT (Black&White Edition)

Video

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *