Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Novoroční souhrn krypto novinek ze závěru roku je zde! Co se stalo během naší nepřítomnosti nejzajímavějšího

Na tohle jsme se těšili! Konečně je tady očekávaný a slibovaný souhrn novinek ze závěru roku nejen pro ty, kteří tuto příležitost využili jak se sluší a patří – k příjemně strávené době se svou rodinou či přáteli.

Jestli jste během Vánočních svátků a novoročních oslav zapomněli, že existuje nějaké krypto, tak jste dobře udělali. Vítáme vás zpět a jdeme rovnou na novoroční souhrn kryptoměnových událostí ze závěru roku.

Bitcoin uzavřel rok v zisku

Hlavní kryptoměna v roce 2023 dosáhla nemalého cenového růstu poté, co o rok dříve prošla svým klasickým bear marketem. Bitcoin se tak zařadil k nějvýkonnějším aktivům minulého roku.

Jedna akcie však přece jen zastínila i samotný růst BTC. Americká polovodičová společnost Nvidia se v minulém roce dočkala zhodnocení svých akcií o cca 250 %, čímž sice nepřekonala růst některých drobných a neznámých memecoinů a NFT tokenů, ale rozhodně dominuje tabulkám v čele velkých aktiv, a to včetně všech akcií indexu S&P 500.

Bitcoin v roce 2023 udělal radost hodlerům, když jeho cena rostla asi o 160 %. Na grafu níže si povšimněte především načasování, kdy růst začal prakticky okamžitě po začátku loňského roku.

Dnes je 3. ledna 2024 a BTC se obchoduje za cca 45 300 dolarů. Přesně před rokem stála jednotka krále kryptoměn 16 700 dolarů.

Média se již tolik nezajímají o bitcoinové nekrology

Možná, že jste si toho ani nevšimli, ale minulý rok byl chudý co se týče tzv. bitcoinových nekrologů, tedy negativních článků či reportáží zvěstujících možný zánik BTC.

Zdá se, že Bitcoin přestává umírat v očích mainstreamových médií. V roce 2023 se těchto pomyslných “pohřebních oznámení” uskutečnilo pouze 7. Data pocházejí z trackeru 99bitcoins, který vyčíslil, že král kryptomarketu byl od roku 2010 prohlášen za „mrtvý“ 474krát.

Firma uvedla, že do svých statistik přidává nekrology pouze pokud mediální obsah výslovně tvrdí, že BTC je nebo bude bezcenný. Obsah navíc můsí být vytvořen „osobou s pozoruhodnou sledovaností nebo stránkou se značným provozem.“

Zakladatelé 3AC mají zmrazená aktiva za miliardu USD

Bankrotová sága singapurského kryptoměnového hedgeového fondu Three Arrows Capital (3AC) našla pokračování. Soud na Britských Panenských ostrovech vydal globální příkaz ke zmrazení majetku spoluzakladatelům 3AC Su Zhu a Kyle Daviesovi.

Likvidátor, společnost Teneo, uvedl, že odhaduje, že 3AC věřitelům dluží zhruba 3,3 miliardy dolarů po krachu hedgeového fondu v roce 2022. Zmrazení aktiv zakladatelů pak údajně zahrnuje také majetek, který vlastní Daviesova manželka Kelly Chen, a celkově dosahuje částky až 1,14 miliardy dolarů.

Oba spoluzakladatelé, kteří společnost založili v roce 2012, podle obvinění nesou zodpovědnost za „zhoršení pozice 3AC o částku, která se rovná hodnotě požadovaných příkazů k zmrazení.“

Kryptoburza OKX delistuje krypto s ochranou soukromí

Již dlouhodobě sledujeme, jak se soukromí stává téměř sprostým slovem, pokud jde o peníze. Každý si o tom může myslet, co chce, ale to je asi vše, co ve světě, který poznal teroristické útoky a daňové úřady, můžeme proti tomu dělat. Soukromí pomalu a jistě mizí také z kryptoměn. V roce 2023 se množily případy, kdy americké úřady doslova zatočily s kryptomixéry. Tato zpráva pak přináší svědectví o tlaku na kryptoburzy, aby odstranily tzv. privacy coiny.

Globální kryptoměnová burza OKX oznámila, že začátkem roku 2024 odstraní několik kryptoměn zaměřených na soukromí, včetně privacy coinů Monero (XMR) a Zcash (ZEC). Mezi další delistované patří Dash a Horizen (ZEN).

OKX se připojila k dalším, které již delistovaly mince na chranu soukromí, jako je HTX (dříve Huobi). Naopak například na Binance si za BTC či stablecoiny Monero a některé další kryptoměny s funkcí ochrany soukromí zatím stále ještě koupíte.

Argentina povolila Bitcoin pro vypořádání smluvních vztahů

Javier Milei, nový prezident Argentiny, již krátce po svém usednutí v čele země z 10. prosince 2023 prokázal svou schopnost skutečně prosazovat změny přátelské ke kryptoměně, ale i slíbené tornádo ve státní správě zahrnující rušení některých ministerstev.

Na možnost využití některých měn včetně Bitcoinu za určitých okolností jako platidla k vypořádání smluv myslí nový dekret. Ten má za úkol deregulovat ekonomiku a vyvést ji tak z krize. Zajímavostí je, že takzvaný dekret nutnosti a naléhavosti (DNU) mění či zcela ruší na 300 zákonů.

Potvrzujeme a zaručujeme, že v Argentině lze smlouvy vyrovnat v Bitcoinu, řekla nová ministryně zahraničních věcí, mezinárodního obchodu a kultury Argentiny Diana Mondino s tím, že takový způsob lze aplikovat i pro jakékoli jiné kryptoměny.

Dekret hovoří o možnosti využití bartrového obchodu a umožňuje svobodný výběr, pokud se jednotlivci naopak rozhodnou pro nějakou měnu. Předpokládá přitom spíše využití nějaké státní měny, především pak dolary, ale nevylučuje ani zmíněné kryptoměny. Dekret ale ještě může zrušit parlament, pokud se proti němu vysloví obě jeho komory.

Indie podniká kroky k zablokování kryptoburz

Indická finanční zpravodajská jednotka požádala o zablokování URL adres kryptoburz Binance, KuCoin, Huobi, Kraken, Gate.io, Bittrex, Bitstamp, MEXC Global a Bitfinex.

Seznam zahrnujíci většinu velkých světových kryptoburz byl sestaven na základě údajného porušení zákonů, včetně porušení předpisů proti praní špinavých peněz. Žádost je namířena na indické ministerstvo elektroniky a informačních technologií, aby zablokovalo webové adresy společností.

Poskytovatelé digitálních aktiv působící v zemi, ať už sídlí v Indii nebo v zahraničí, podléhají zvláštním regulačním požadavkům, jako je registrace u Financial Intelligence Unit jakožto „oznamující entita.“ Následně musí dodržovat předpisy uvedené v zákoně o prevenci praní špinavých peněz (PMLA) z roku 2002.

Sam Bankman-Fried nebude u soudu hovořit o příspěvcích politikům

Prokurátoři Spojených států zrušili plánovaný druhý soudní proces proti zakladateli FTX Bankman-Friedovi. Uvedli, že se domnívají, že v druhém procesu proti bývalému generálnímu řediteli FTX Samu Bankman-Friedovi nebudou k dispozici žádné další důkazy.

Dne 3. listopadu byl Bankman-Fried shledán vinným ze všech sedmi obvinění z podvodu porotou v jeho trestním řízení po čtyřech hodinách jednání. Datum vynesení rozsudku pro Bankmana-Frieda je naplánováno na 28. března 2024. Hrozí mu až 115 let vězení.

Rozhodnutí zrušit druhý případ se setkalo se značně negativním ohlasem ze strany poškozených a dalších pozorovatelů především z řad kryptokomunity. Simon Dixon, spoluzakladatel online investiční platformy BnkToTheFuture.com, poznamenal, že toto rozhodnutí brání americkým politikům, aby čelili dalšímu zkoumání ohledně příspěvků na kampaň a dřívějšího získávání peněz během volební sezóny 2024.

Sam Bankman-Fried přišel o 8 miliard dolarů z peněz klientů FTX. 100 milionů dolarů z ukradených prostředků klientů věnoval americkým politikům.

Vláda USA stíhá jeho podvod, ale upouští od stíhání porušení pravidel financování politických kampaní a pravděpodobně nebude pro oběti vymáhat zpět peníze od politiků, uvedl Dixon.

Jako justiční omyl rozhodnutí klasifikoval hlavní právní ředitel Coinbase Paul Grewal. I podle Grewala si veřejnost zaslouží získat odpovědi na to, co politici a další osoby věděly.

Hack Orbit Bridge za 82 milionů dolarů

Závěr roku přinesl hack Orbit Bridge, překlenovací službu cross-chain protokolu Orbit Chain, za celkem 81,5 milionů dolarů, podle dat z blockchainové analytické platformy Arkham Intelligence.

Hackeři převedli prostředky v pěti samostatných transakcích zahrnujících cca 30 milionů dolarů v Tetheru, 10 milionů dolarů v USDC, 21,7 milionů dolarů v etheru, 9,8 milionů dolarů ve wrappovaných bitcoinech (WBTC) a zhruba 10 milionů USD ve stabecoinu Dai.

Orbit Chain, který byl spuštěn v Jižní Koreji v roce 2018, je multi-asset blockchain, který se zaměřuje především na cross-chain převody mezi různými decentralizovanými sítěmi. Obvykle se používá k převodu aktiv mezi sítěmi kompatibilními s Ethereum Virtual Machine a Klaytn.

Po Orbit hacku na Silvestra se celkové kryptoměnové krádeže za prosinec minulého roku vyšplhaly nad 100 milionů dolarů. Celkové ztráty kryptoměn v důsledku hacků, podvodů a exploitů v roce 2023 pak byly vyčísleny na částku mezi 1,51 a 2 miliardami USD, podle odhadů firem PeckShield, CertiK a Beosin, které se zabývají zabezpečením blockchainu.

V roce 2024 Bitcoin dosáhne 100 tisíc dolarů, říká PlanB

Poslední zprávou našeho novoročního souhrnu bude něco na odlehčení. A kdo jiný by mohl lépe predikovat hojnost a růst kryptotrhů v novém roce, než široce sledovaný analytik PlanB, který říká, že je přesvědčen, že Bitcoin v roce 2024 již překoná tolik očekávanou šestimístnou cenovou hranici..

PlanB je známý tím, že na bitcoiny aplikuje své vlastní verze modelu stock-to-flow (S2F), původně používaného na tradičních komoditách. Na základě S2F PlanB říká, že očekává, že BTC se někdy v příštích několika letech, potenciálně v roce 2025, přiblíží hranici půl milionu dolarů za jednotku.

Novoroční přání

Dnes je 3. ledna 2024. Není to jen výročí vytěžení vůbec prvního bitcoinu v rámci genesis bloku, kterým Satoshi Nakamoto před 15 lety odstartoval novou éru finančních technologií, ale také 3. den v novém roce.

Rádi bychom všem, kdo nás pravidelně čtete a děkujeme současně za přízeň, popřáli do celého nového roku jen to nejlepší, aby vám všechny kryptoměny a investice dlouhodobě přinesly kýžený výsedek v podobě finančního zhodnocení, ale aby byl váš život zároveň tak naplněný štěstím, láskou a každodenními drobnými radostmi, že i kdyby se těch zisků dostavilo desetkrát méně, stále byste děkovali za každý jeden den.

Doporučujeme článek

Toto jsou 3 klíčové momenty pro Bitcoin a celý kryptoměnový trh v novém roce 2024, které nás čekají

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *