Úterý, 25 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

Toto jsou 3 klíčové momenty pro Bitcoin a celý kryptoměnový trh v novém roce 2024, které nás čekají

Bude i rok 2024 stejně příznivý pro cenu hlavní kryptoměny a širší trhy kryptoměn, jako byl ten předchozí? Jak toto odvětví ovlivní stále dotěrnější snahy o regulaci a jaké další klíčové okamžiky nás v novém roce čekají?

V roce 2024 mnozí čekají útok na dosavadní ATH, tedy cenová maxima BTC všech dob. Do nového roku král kryptotrhu vstoupil s cenovkou cca 42 300 dolarů. Níže vidíme, jak tomu bylo v letech před tím.

Rok Cena Bitcoinu k 1. lednu v USD
2023 16 600
2022 47 700
2021 29 400
2020 7 200
2019 3 800
2018 13 700
2017 1 000
2016 430
2015 310
2014 750
2013 13

Regulace a ETF

Jako první důležitý moment v roce 2024 lze jednoznačně označit potenciální schválení spot Bitcoin ETF v USA. Mnozí na to čekají a mnozí predikují enormní přísun kapitálu do BTC, který by přijetí těchto fondů komisí SEC potenciálně přineslo.

Na druhou stranu, regulační faktor je dvousečná zbraň a SEC měla v roce 2023 spíše negativní efekt na portfolia krypto investorů. Připomeňme zásahy, jako je stíhání řady projektů včetně Ripple či LBRY a potlačování celého průmyslu skrze útoky na hlavní kryptoměnové obchodní platformy v čele s Coinbase a Binance, tedy i schopnost retailu nakupovat a prodávat kryptoměny.

Přesto se ukazuje, že soudy v některých případech dokázaly přinést úlevu v podobě výhry Ripple či vynucení přehodnocení žádosti o Grayscale Bitcoin ETF. Rok 2024 se pak i díky vstupu giganta, jakým je BlackRock, jednoznačně stává rokem, kdy celý kryptosektor v zásadě doufá, že dokonce i ke kryptu nepřátelská SEC pod vedením Genslera nebude mít na výběr a ETF konečně schválí.

Bitcoin block reward halving

Půlení těžařských odměn pro ty, kteří na svých výkonných výpočetních strojích zpracovávají transakce a vytvářejí nové jednotky BTC. Halving je pravidelná událost kryptosvěta, která má zásadní dopad na nabídku BTC a tím i na celý kryptomarket.

Zhruba jednou za 4 roky dojde ke skokovému snížení inflace Bitcoinu. Po halvingu se pramínek přítoku nových jednotek BTC na trh opět zúží o polovinu, a dojde k tomu po vytěžení 15 663 bloků, tedy zhruba 22. dubna 2024.

Pro představu, denně je na trh v průměru bitcoinovými těžaři dodáno 900 nově vytěžených bitcoinů. Jakmile proběhne halving, automaticky se toto číslo vydělí 2 a od této chvíle se odměna za každý vytěžený blok sníží z 6,25 bitcoinů na 3,125 BTC v průměru každých 10 minut.

Z údajů Bitcoinblockhalf.com dále plyne, že aktuální bitcoinová inflace vyjádřená jako procentuální roční nárůst jednotek v oběhu činí 1,69 % a po halvingu v roce 2024 se sníží na 0,84 procenta. Vzhledem k rozsahu takového skoku na nabídkové straně se očekává pozitivní dopad na cenu Bitcoinu. Ten se však pravděpodobně neprojeví v podobě skoku, ale obvykle k tomu dochází spíše v delším časovém intervalu po půlení.

Pivot Fedu, konec brutální inflace a možný příchod recese či krize

Bitcoin je decentralizovaný ostrůvek v rámci přísně centralizovaných struktur naší společnosti. Ať se podíváme kamkoli, najdeme tam někoho, kdo stojí v čele, nebo byl někam zvolen či dosazen jakožto hlava. Bitcoin je speciální v tom, že takovou hlavu nemá, resp. je řízen širší komunitou těžařů, validátorů a uživatelů, ale stále se nachází na trzích, a ty jsou vzájemně propojené.

Nelze tedy zanedbávat ani vliv globální ekonomické situace na kryptoměnové trhy. Jedním z velkých faktorů, které ovlivní nejen americké, ale i globální trhy a ekonomiky, jsou sazby americké centrální banky. Aktuálně vysoké úrokové sazby Fedu byly nastaveny tak, aby působily proti inflaci, která mnohé překvapila svou brutální silou. V ČR to není třeba vůbec zdůrazňovat.

Pokud ale inflace začne klesat, nebo v případě, že k tomu Fed bude donucen zhoršenou ekonomickou situací, bude v roce 2024 docházet ke snižování základních úrokových sazeb. Od tohoto snížení si mnozí slibují pozitivní efekt na kapitálové trhy, potažmo i na cenu Bitcoinu.

Vliv případné ekonomické krize na cenu Bitcoinu je obtížně predikovatelný. Z minulosti můžeme jen konstatovat, že se Bitcoin a další kryptoměny obvykle v panice po určité black swan události, jako byl například začátek pandemie COVID-19, velmi silně skokově propadaly. Poté však docházelo k odrazu a silnému růstu ceny z dlohodobého hlediska.

Doporučujeme článek

Novoroční souhrn krypto novinek ze závěru roku je zde! Co se stalo během naší nepřítomnosti nejzajímavějšího

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *