Neděle, 25 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Odpočinkový článek | Je lepší konkurence, nebo spolupráce? Centralizace nebo decentralizace?

Tento článek navazuje na naši tradici odpočinkových článků. Téma konkurence a spolupráce zdánlivě nesouvisí s kryptoměnami. Ale při bližším pohledu zjistíte, že má hodně blízko k centralizaci a decentralizaci…

Konkurence, nebo spolupráce?

Dnes bych se chtěl zamyslet nad tématem, zda je lepší vzájemně si konkurovat, nebo spolupracovat. V jaké oblasti se vlastně jako komunita nacházíme? Často se stává, že mezi sebou jednotlivé kryptoměny soupeří. Máme zde Bitcoin v pozici krále, o jehož pozici usilují ostatní. Zároveň však v kryptosvětě často slýcháme o spolupráci kryptoměn, firem, dokonce i bank.

Centralizace vs. decentralizace

Je to vlastně trochu paradox, že v decentralizovaném světě kryptoměn máme vládce, že? Na druhou stranu jsme za něj i rádi, protože nás jeho dlouhodobé cykly přesvědčují o tom, že bude další bull run a ostatní kryptoměny se svezou na další kryptovlně.

Dejte nám vědět do komentářů, jestli podle vás vede ke spolupráci spíše centralizace, nebo decentralizace. Co třeba taková politika, je lepší vláda, nebo kdyby o všem doopravdy rozhodovali lidé? Napadá mě, že možná centralizace umožní těm menším, aby se spojili a spolupracovali proti útlaku, jako k tomu nakonec došlo v dobách komunismu. Je tedy konkurence špatná, nebo dobrá?

Možná tehdy nebyla svoboda slova, pohybu či podnikání, ale někteří lidé cítili o to větší společnou sounáležitost. To však asi není ten druh spolupráce, který bychom si přáli. Jiný druh spolupráce by byl, kdybychom začali využívat technologie, které už máme, ke společnému cíli. Kdybychom si společně nějaké cíle stanovili.

Jaké by byly naše společné cíle?

Politici nás neustále bombardují tím, abychom se mezi sebou vymezovali. Jsme rozdělení na pravici a levici, na důchodce a pracující, na ovce a nepřizpůsobivé, chudé a bohaté, atd. Stále nám předkládají nová a nová témata a následně se o nich hádají a my si máme zvolit, kdo z nich má lepší názor. Ale co tento koncept postrádá, je společná snaha o definování dlouhodobých cílů, na kterých bychom se shodli. Je to čistá konkurence.

Myslím, že kdybychom měli skutečně pocit, že stát jsme my, bylo by to něco mezi naprostou decentralizací a zároveň společnou tvorbou nějakého centra – státu, který by plnil to, co nám naše inteligence a vývoj, kterého jsme již dávno dosáhli, dovolí. Ale to je ten optimistický scénář, protože není úplně jisté, jestli bychom se dokázali na něčem shodnout. Pro jaké cíle bychom se všichni dokázali spojit? Co myslíte?

Kryptokomunita

Vraťme se na chvíli zpět. Více méně se nám všem na kryptoměnách líbí určitá forma decentralizace. K odeslání Bitcoinu nepotřebujeme třetí stranu, nějakou banku, apod. Na druhou stranu nás pak nikdo neochrání před ztrátou, pokud něco pokazíme. I když o fiat v bance můžeme také přijít, je váš účet ze zákona pojištěn až do 100 tisíc euro.

Chce to najít zlatou střední cestu.

Já to vidím takto, a to i co se týče spolupráce či konkurence v naší CZ/SK komunitě. Myslím, že můžeme mnohem více spolupracovat, než bylo zvykem dosud, ale zároveň si každý musí něco ponechat pro sebe. Něco, co ho dělá jedinečným a v zásadě nepostradatelným. Co je typické právě pro něj. Ať už  trader, hodler, youtuber, bloger, redaktor, programátor, podnikatel, investor, politik, vizionář, žena či muž, každý z vás má v sobě něco jedinečného.

To se týká kryptokomunity, ale také všech lidí obecně. Jde o to najít rovnováhu mezi dobýváním svého potenciálu a spoluprací. Mezi konkurencí a jednotou. Možná je právě tato rovnováha tím potřebným dílkem, potřebným k tomu, abychom mohli držet společný směr. Ať už se to týká malých věcí, nebo rozhodování o budoucnosti celých národů. Co si o tom myslíte vy?

 

-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Ekonom Nouriel „Dr. Doom” Roubini částečně “pochválil” Bitcoin za úschovu hodnoty

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

1 Comment

  • AlennGK

    Decentralizovaný trh nutí malé společnosti spolupracovat a opravdu se snažit aby drželi velké hráče v šachu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *